ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 12:22

Türkiye, ilk çeyrekte yüzde 3 büyüdü


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yılın ilk çeyreğinde iç talepteki ılımlı toparlanmanın katkısı ile ekonominin yüzde 3 büyüdüğünü belirterek, ikinci çeyrek ile birlikte büyümenin hızlanarak Orta Vadeli Program'da (OVP) öngörülen yüzde 4 seviyelerinde gerçekleşmesini beklediklerini bildirdi.
Bakan Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin ilk çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi.
Geçen yıldaki dengelenme sürecinin ardından, büyümenin bu yılın ilk çeyreğinde tekrar ivme kazandığını ve iç talepteki ılımlı toparlanmanın katkısıyla ekonominin yüzde 3 büyüdüğünü belirten Şimşek, ilk çeyrekte iç talebin büyümeye katkısının 3,1 puan olarak gerçekleştiğini, stokların bu çeyrek itibarıyla büyümeye tekrar katkı yapmaya başladığını ve artan iç taleple birlikte net ihracatın büyümeye katkısının azalarak sıfırlandığını ifade etti.
Şimşek, şunları kaydetti:
"Önümüzdeki dönemde güçlü kamu mali dengelerimiz, sağlam bankacılık sektörü ile reel sektör ve hane halkının güçlü bilanço yapısı büyümeyi destekleyecektir. Öte yandan tüketici kredilerindeki güçlü seyir de toparlanmayı olumlu yönde etkileyecektir. Ayrıca, dün açıklanan Nisan ayı sanayi üretim verileri de büyümenin ikinci çeyrekte hız kazandığını göstermektedir.
Ekonomide yaşanan bu toparlanma ile birlikte cari açıkta da sınırlı bir artış yaşanmaktadır. 12 aylık cari açık Nisan ayı itibarıyla bir önceki aya göre 3,6 milyar dolar artarak 51,3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Yılın ikinci çeyreği ile birlikte büyümenin hızlanarak OVP'de öngördüğümüz yüzde 4 seviyelerinde gerçekleşmesini bekliyoruz."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER