ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 11:45

Türkiye ilk çeyrekte yüzde 3 büyüdü


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye ekonomisinin yüzde 3 büyümesine ilişkin Orta Vadeli Program (OVP) hedefini yakalamak, 2023 hedeflerine ulaşmak için ekonominin daha fazla büyümesi gerektiğini bildirdi.
Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) ve cari açık verilerini değerlendirdi.
Türkiye ekonomisinde 14 çeyrek boyunca kesintisiz bir büyüme yaşadığına dikkati çeken Çağlayan, "Ekonomimizin büyüdüğüne sevinsek de, daha hızlı büyüme için de çalışmalarımıza devam ediyoruz" ifadesini kullandı.
Çağlayan, bu yıl, ihracatta geçen yıllarda olduğu kadar yüksek olmasa da büyümenin devam edeceğini belirterek, dış konjonktürün talep açısından hala çok zayıf olduğunu bildirdi.
Tüm ülkelerin ihracatında ve ithalatında yavaşlama olduğunun altını çizen Çağlayan, dünyanın 1 numaralı ihracatçısı Çin'in bile mayıs ihracatının sadece binde 9 arttığına dikkati çekti.
Çağlayan, Türkiye'de de küresel ekonomik konjonktürün bir sonucu olarak net ihracatın büyümeye katkısının geçen 2 yıldaki kadar canlı olmayacağını ifade ederek, bu yıl büyümede iç talebin katkısının daha büyük bir önem kazandığını belirtti. 2013 yılında yüzde 4 büyüme isteniyorsa, iç talepte biraz daha canlanma olması gerektiğini vurgulayan Çağlayan, mayıs ayında birtakım canlanma işaretlerinin geldiğini, bunların 2. çeyrek büyümesine yansımasını beklediğini bildirdi.
Bakan Çağlayan, yıllardır çözümsüzlüğe mahkum edilmiş en büyük belalarından birer birer kurtulan, yakaladığı ekonomik istikrarla dünyada parmakla gösterilen bir ülke olan Türkiye'nin büyümesi gerektiğine işaret ederek, "Türkiye'nin hız kesmeden büyümesi gerekiyor. OVP hedefini yakalamak, 2023 hedeflerine ulaşmak için daha fazla büyümemiz gerekiyor. Daha yüksek büyüme hızı, daha müreffeh bir halk, daha yüksek demokratik standartlar, daha fazla birlik, daha fazla kardeşlik vazgeçilmez ilkelerimiz" ifadesini kullandı.
-"Hevesi kursağında kalacak"
Faiz lobisine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Çağlayan, şunları kaydetti:
"Türkiyenin büyümesinden rahatsızlık duyan yurt içindeki ve yurt dışındaki marjinal odakların ve faiz lobisinin oluşturduğu koalisyonun, halkımızın demokratik eylemlerini kendi çıkarları doğrultusunda ülke imajımızı, birliğimizi bozacak şekilde manipüle etme hevesi kursağında kalacak. 'Güçlü ekonomi, Büyük Türkiye' idealini engellemeye çalışan her türlü teşebbüse, şaha kalkan Türkiye'nin önünü kesmek için oynanan ve oynanacak tüm oyunlara ülke olarak karşı duracağız."
Bakan Çağlayan, cari açığın nisan ayında beklentilerin bir miktar üzerinde geldiğine dikkati çekerek, mayıs ayında da benzer sonuçla karşılaşılabilineceğini, yıl sonu Orta Vadeli Program beklentisi olan yüzde 7,1'lik cari açık düzeyinin geçilmeyeceğini düşündüğünü bildirdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER