ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Nisan 2013 Pazartesi 15:03

"Türkiye ile ticari ilişkilerimizi artırmak istiyoruz"


 Yunanistan Ankara Büyükelçisi Kyrıakos Loukakis ve Ticaret Müsteşarı Lambis Kounalakis, Kayseri’de çeşitli ziyaretlerde bulundu. Büyükelçi, Türkiye ile olan ticari ilişkilerin artırılmasını istediklerini ifade etti.

    Büyükelçi ve beraberindeki heyet, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) ziyaretinde Meclis Başkanı Nureddin Okandan tarafından karşılandı. Okandan, ziyarette yaptığı konuşmada, Kayseri’nin Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden bir tanesi olduğunu, yaklaşık 3 milyar dolar dış ticaret hacmine sahip Kayseri’de birçok ürün üretildiğini ve tabana yayılmış bir sanayi olduğunu söyledi.

    Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin 1999 yılındaki deprem felaketinden sonra artmaya başladığını ifade eden Okandan, “Geçtiğimiz süreçte Başbakanlık ve Dışişleri Bakanları düzeyinde yapılan görüşmelerde güven artırıcı önlemler alınması bizleri ziyadesi ile memnun etmiştir. Bu yıl İstanbul’da ki toplantıda da 25 madde üzerinde anlaşmaya varılması ve yüksek düzeyde iş konseyinin oluşması 2 ülke arasındaki işbirliğini artıracaktır.” dedi.

    Yakın 2 komşu olarak 5 milyar dolarlık dış ticaret hacminin yeterli olmadığını, karşılıklı ziyaretlerle bu rakamları daha da yukarılara çekebileceklerini belirten Okandan, “Yunanistan Türkiye’den ihracat yapılan ülkeler arasında 26. sırada, Kayseri’nin ihracat sıralamasında ise 20. sırada yer almaktadır. Kayseri’den 45 üyemiz Yunanistan ile ticaret yapmakta. Bu sayıyı daha da artırmak için elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız.” diye konuştu.

    Komşu ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek istediklerini, bunun yolunun da ekonomik ilişkileri geliştirmekten geçtiğini belirten Yunanistan Ankara Büyükelçisi Kyrıakos Loukakis, geçtiğimiz mart ayında 2 ülke başbakanları arasında imzalanan 25 maddelik işbirliği metnini hayata geçirmek üzere bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi. Yunan Büyükelçi Loukakis, Anadolu’nun ve Kayseri’nin önemini bildiklerini de belirterek, turizm, gayrimenkul ve inşaat malzemeleri gibi alanlarda işbirliği yapabileceklerini ya da üçüncü bir ülkede beraber işbirliği yapabileceklerinin altını çizdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER