ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 19:09

''Türkiye ile çözemeyeceğimiz sorun yok''

Türkiye ile çözemeyeceğimiz sorun yok


Rusya Federal Gümrük Servisi (FTS) Başkanı Andrey Belyaninov, Türkiye ve Rusya arasında uygulanan Basitleştirilmiş Gümrük Hattı’nın (BGH) diğer kapılarda da genişletilmesini desteklediklerini söyledi.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan FTS Başkanı, “Türk tarafı ile yaptığımız istişare ve kendilerinin yapıcı yaklaşımlarından memnunuz. Deniz ve kara olmak üzere 3 kapıda BGH’nin genişletilmesi hususunda mutabakata vardık. 1 Kasım’da çalışmaları başlatmayı planlıyoruz. Türk tarafının sunduğu diğer önerileri ile oturup düşünmemiz lazım. Biz de aynı zamanda Türk meslektaşlarımıza diğer sınır kapılarını önermeye hazırlanıyoruz.” dedi.

BGH’nin çalışmasıyla ilgili eleştirilere de değinen Belyaninov, “Bu hatla ilgili karşılıklı olarak şikayet ve sorunlar olabilir. Bu hattı daha da fazla doldurabilirdik. Bugün bu konuda daha faal çalışılması gerektiği sonucuna vardık. Moskova’da Türk meslektaşlarımızla görüşmelerimiz çok yapıcı geçti, iki tarafın da kendi aralarında çözemeyeceği sorun yok.” şeklinde değerlendirmede bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER