ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Aralık 2014 Salı 12:26

Türkiye için fırsat

Türkiye için fırsat

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dolar kurundaki artışa ilişkin açıklamada bulundu.


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dolar kurundaki artışa ilişkin, "Piyasanın kendi kuralları ve doğası içinde bu hareketlenmeleri hazmedeceğine ve bir seviye oluşturacağına inanıyorum" dedi.

Zeybekci, Ekonomi Bakanlığında düzenlenen İhracata Dönük Üretim Stratejisi Değerlendirme Kurulu Toplantısı'nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye için fırsat 

Dolar kurunun 2,39'luk tarihi seviyeleri gördüğü, rublenin düştüğü belirtilerek, bu durumun Türkiye - Rusya ticari ilişkilerini nasıl etkileyeceğine ilişkin soru üzerine Zeybekci, Türkiye'nin bunu fırsata dönüştüreceğini söyledi.

Enerji ve petrol fiyatlarındaki daralmanın emtia ihracatçısı olan Rusya'nın gelirlerini olumsuz etkileyeceğini, bunun da çok farklı tedbirleri gündeme getireceğini anlatan Zeybekci, "Rusya'nın kaybettiği avantajları Türkiye olarak çok olumlu bir şekilde cevaplar hale gelirsek ihracatımızı arttırma fırsatı yakalayabiliriz" ifadesini kullandı.

İlgili bütün bakanlıklarla beraber Rusya ile ihracatın önündeki engellerin kaldırılması için görüştüklerini anlatan Zeybekci, yakın gelecekte çalışmaların sonlandırılacağını kaydetti. Zeybekci, Rusya ile Gümrük Birliği kapsamı dışındaki alanlarda, serbest ticaret anlaşması yapmak istediklerini de dile getirdi.

Piyasanın kendi kuralları

Dolar kurundaki artışa da değinen Zeybekci, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin kamu finansmanı, kamu borçları ve kamu dış borçları anlamında hiçbir tehlike ve tehdidin olmadığını ekonomi olarak rahat olmamız gerektiğinin altını çizmiştim. Piyasanın kendi kuralları ve doğası içinde bu hareketlenmeleri hazmedeceğini ve bir seviye oluşturacağına inanıyorum. Spekülatif amaçlı anlık hareketlenmeleri, Türkiye olarak iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Bunların, telaşa girmeden kendi içinde çözüleceğine inanıyorum. İhracatın içinden gelen biri olarak söylüyorum, 24-25 Aralık'a kadar hareketlenme olur, bu derece büyük bir dalgalanma yaratır mı o ayrı bir şey. Ocak ayının 5-10'una kadar, dünyanın hemen her yerinde olan para giriş çıkışlarının yıl sonu hesaplarının yeniden kapatıldığı açıldığı bir döneme denk geldiği için hareketlenme vardır. Türkiye'nin farklı bir yaklaşımla, güçlü müdahalelerle tedbir almasının gerekli olduğuna inanmıyorum, piyasanın kendiliğinden halledeceğine inanıyorum."


 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER