ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 15:55

''Türkiye güvenilir ve güçlü bir ortaktır''


Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkan Vekili Varol Civil, ''Arap Bankalar Birliği'ne üye ülkeler esas alınarak yapılan değerlendirmeye göre, Türkiye de dahil edildiğinde, 3 trilyon doların üzerinde büyük ölçekte bir ekonomik büyüklüğe ve 4 trilyon dolara yakın bankacılık aktifine ulaşılmaktadır'' dedi.
     2. Türk-Arap Bankacılık ve Finans Forumu'nda konuşan Civil, hükümetler nezdinde siyasi alanda oluşturulan yapıcı ilişkilerin ticarete, yatırıma ve finansal sektör yatırımlarına olumlu yansıdığının açıkça görüldüğünü söyledi.
     Küresel gelişmelerin ciddi risklerin yanında önemli fırsatlar da getirdiğini belirten Civil, ''Bir yandan krizin etkileri bertaraf edilmeye çalışılırken bir taraftan da ortaya yeni çıkan dengelerin sağlıklı olarak geliştirilmesi çabaları var. Ekonomi, politik ve finansal sektöre ilişkin vizyon, politikalar, stratejiler hem otoriteler hem de yatırımcılar tarafından yeniden gözden geçiriliyor'' diye konuştu.
     Türkiye ekonomisi ve finans sektörünün küresel piyasalarda ciddi sıkıntıların yaşandığı bir dönemde son derece olumlu bir performans gösterdiğini anlatan Civil, şunları dile getirdi:
     ''Üretim artmaya, bankacılık sektörü ekonomik faaliyeti fonlamaya ve desteklemeye devam etti. Ülkemizin uluslararası kredi notu arttı. Bunda şüphesiz ki başarılı kriz yönetiminin yanı sıra bankalarımızın öz kaynaklarının güçlü, aktif kalitesinin iyi olması, kredilerin mevduata dayalı olması, bankalarımızın tedbirli davranması, iyi risk yönetimi ve bankacılık sektörü üzerinde etkin denetim yapılmasının önemli katkısı oldu.''
     Bankacılığa olan güvenin yüksek kalması sayesinde iş adamlarının yatırım ve ticaret yapmaya devam ettiğini kaydeden Civil, Türkiye ile bölge ülkeleri arasında bankacılık faaliyetlerinin giderek artan bir ivme yakaladığını vurguladı.
     Civil şöyle konuştu:
     ''Arap Bankalar Birliği'ne üye ülkeler esas alınarak yapılan değerlendirmeye göre, Türkiye de dahil edildiğinde 3 trilyon doların üzerinde bir ekonomik büyüklükten bahsediyoruz. Ve 4 trilyona yakın bir bankacılık aktif toplamına ulaşıldığını görüyoruz.''
     Türkiye ile bu ülkeler arasındaki dış ticaret hacminin 45 milyar dolara yükseldiğini anımsatan Civil, ''Bu hacim Türkiye'nin toplam dış ticaret hacminin yaklaşık yüzde 28'ine, yani 1/3'üne yakın bir bölümünü oluşturmakta. Bu pay son 5 yılda 6 puan, son 10 yılda 16 puan artmıştır. Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı sermaye girişi içinde bu ülkelerden gelen yatırımların payı 2012 yılında yüzde 8 dolayındadır'' ifadelerini kullandı.
    
''Türkiye her zaman güvenilir ve güçlü bir ortaktır''

     Finans sektörü açısından bakıldığında bu ülkelerde, Türkiye'de yerleşik bankalara ait 17 şube, 1 temsilcilik ve 1 ortaklık bulunduğuna dikkati çeken Civil sözlerini şöyle sürdürdü:
    
''Bu ülkelere ait Türkiye'de faaliyet gösteren 8 banka vardır. Bu bankaların toplam aktifleri 2012 sonu itibariyle 30 milyar dolar, sektördeki payı ise yüzde 4 düzeyindedir. Yakın dönemde, ilişkilerin karşılıklı yatırımlar ve krediler yoluyla çok daha anlamlı büyüklüklere ulaşacağına inanıyorum.''
    
İstikrarı gözeten ekonomi politikası, işleyen piyasaları, büyüme potansiyeli, sağlıklı çalışan finansal sektörü, deneyimli kurumsal yapısı ile Türkiye'nin ekonomik işbirliğinde her zaman güvenilir ve güçlü bir ortak olduğuna işaret eden Civil, Türkiye Bankalar Birliği olarak Arap Bankalar Birliği ve üye ülkeler ile işbirliğinin geliştirilmesini önemsediklerini ve bu yöndeki çabaları desteklediklerini ifade etti.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER