ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 22:20

Türkiye Finans’a 500 milyon dolar murabaha sendikasyonu

Türkiye Finansa 500 milyon dolar murabaha sendikasyonu


Türkiye Finans, 500 milyon dolar tutarında uluslararası murabaha sendikasyonu temin etti. Bir ve iki senelik vade dilimlerinin kullanıldığı sendikasyona 14 ülkeden 28 banka katıldı. Konsorsiyum önderliğini ABC Islamic Bank (E.C.), Al Hilal Bank PJSC, Emirates NBD Capital Limited, Noor Islamic Bank PJSC, Standard Chartered Bank ve The Saudi British Bank yaptı. Başlangıç tutarı olan 250 milyon dolar da iki katı talep görerek 500 milyon dolardan kapandı.

Murabaha, İslam hukukunda bir satış türü olup; alış fiyatı veya maliyete bir miktar kâr ilavesi ile yapılıyor.


Bir senelik vade dilimi için 140 milyon dolar; iki senelik vade dilimi için 360 milyon ABD Doları alındı. İlgili dilimler için Libor artı 100 ve Libor artı 135 puan getiri oranını esas alan kredi anlaşması parafe edildi.

Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk, “İki senedir en büyük tutarlı murabaha sendikasyonlarını temin ediyoruz. 2013’te hemen hemen bir ayda murabaha sendikasyonu için talep toplamayı başardık ve piyasaya sunduğumuz rakamın iki katı talep aldık. 360 milyon dolar tutarlı kısmı 24 ay vadeli olan sendikasyon, uzun bir aradan sonra bu vadede yapılan ilk uygulama. Durum gayet olumlu.” dedi.

28 bankanın ekonomiye güvenerek murabaha sendikasyonu ile Türkiye’ye yatırım yaptığını dile getiren Derya Gürerk, şunları kaydetti:

“Sendikasyon için bankalara Mayıs içinde yetki verdik ve bir ayda bu talebi toplamayı bildik. Geçen seneki sendikasyon kredimizde 29 banka katılmıştı, 28 bankadan alınan bu son sendikasyon kredisinde de uluslararası piyasaların Türkiye ekonomisine ve Türkiye Finans’a güvenlerini devam ettirdiğine yakından tanık olduk. 250 milyon dolar sendikasyon finansmanı için piyasaya çıktık ancak yatırımcılardan gelen talepleri temel aldık ve piyasaya çıkış tutarımızın iki katı sendikasyon temin ettik. Almış olduğumuz murabaha sendikasyonunun 360 milyon ABD Doları’nın iki sene vadeli olması, uzun bir aradan sonra bu vadede yapılan bir işlem olması adına da memnun edici. 2013, 2012’de olduğu gibi Türkiye Finans için başarılarla dolu.”

Gürerk, “Mayıs ayının başında da Türkiye Hazinesi’nden sonra 500 milyon dolar ile en büyük tutarlı sukuk ihracını yapmıştık.” açıklamasında bulundu.

Türkiye Finans Genel Müdürü Gürerk, murabaha sendikasyonu ile evvela KOBİ‘lere, ardından kurumsal finansmana gerek duyan firmalara yardımcı olarak ekonomiye katma değer üreteceklerini sözlerine ekledi.

426 milyon ABD Doları ve 57 milyon Euro tutarlı iki dilimden oluşan sendikasyona dahil olan bankalar şöyle:

ABC Islamic Bank (E.C.), Al Hilal Bank PJSC, Emirates NBD Capital Limited, Noor Islamic Bank PJSC, Standard Chartered Bank, The Saudi British Bank, British Arab Commercial Bank Plc, Citibank N.A., United Arab Bank PJSC, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Bahrain Branch, BANK AUDI S.A.L. – Audi Saradar Group, Zürcher Kantonalbank, Qatar Islamic Bank Q.S.C., Ajman Bank, Dubai Islamic Bank PJSC, Boubyan Bank K.S.C., United Bank Limited, Ahli United Bank K.S.C., Bank of London and The Middle East Plc, Sharjah Islamic Bank PJSC, DenizBank AG, Deutsche Bank, Bank Audi Saradar France S.A., UBI Banca International S.A., Eurocity Bank AG, Banka Kombëtare Tregtare Sh.a., Oberbank AG, BankMed Sal.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER