ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Aralık 2012 Cumartesi 12:36

"Türkiye ekonomisi 2012’de istikrarını korudu"


Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 2012 yılında küresel anlamda yaşanan belirsizliklere rağmen Türk ekonomisinin istikrarını ve güçlü makro ekonomik dengelerini koruduğunu söyledi. Burkay, 2013 yılında enflasyonist baskıların azalacağını, Türkiye ekonomisinin güçlü büyüme sürecine devam edeceğine de dikkati çekti.

2012 yılında ekonomide yaşanan gelişmeleri değerlendiren Burkay, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin son dönemlerde azalsa da halen varlığını hissettirdiğini dile getirdi. Gelişmiş ekonomilerde büyüme oranlarının zayıf, işsizlik oranlarının ise yüksek düzeyde devam etmekte olduğunun altını çizen Burkay, şunları kaydetti: "Kamu borçlarının sürdürülebilirliğine ilişkin kaygılar da devam ediyor. Euro Bölgesi'nde alınan önlemlere rağmen güven ortamı hala tam olarak sağlanamadı. Gelişmekte olan ekonomilerde ise büyüme bir miktar yavaşladı. Olağanüstü parasal genişlemeye rağmen ABD'de ekonomik büyüme potansiyelin altında devam ederken Euro Bölgesi daralmaya devam ediyor. Gelişmiş ekonomilerin sürdürülebilir mali dengeyi sağlamak için uyguladıkları sıkı maliye politikaları ile banka ve hane halkının borçluluk oranlarını azaltma çabaları ekonomik büyümeyi sınırlıyor. Zayıflayan küresel ticaret ile finansal sektördeki dalgalanmalar da tüketici ve reel sektör güvenini olumsuz yönde etkiliyor. Bu sebeple birçok ülke ve uluslararası kuruluş büyüme tahminlerini güncelledi. IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda yayımladığı tahminlerini 2012 yılı için 0,7, 2013 için de 0,9 puan aşağı yönlü revize etti."

"EURO BÖLGESİ ZAYIFLIYOR"

Dünya ekonomisinin yüzde 19’unu oluşturan Euro Bölgesi’nde ise birçok ülkenin teknik olarak resesyona girdiğine işaret eden İbrahim Burkay, 2011 yılında yüzde 1,4 oranında büyüyen Euro Bölgesi’nin 2012 yılında yüzde 0,4 daralması, 2013 yılında ise neredeyse yerinde sayarak sadece yüzde 0,2 büyümesinin beklendiğini belirtti. Burkay, bölge ekonomisinin 2007 sonundan bu yana yüzde 1,9 oranında küçüldüğü göz önüne alındığında krizin bölge üzerindeki etkisinin daha iyi anlaşılacağına vurgu yaptı.

Gelişmiş ülkelerdeki sorunların gelişmekte olan ülkeleri ticaret, finansman ve beklentiler açısından olumsuz yönde etkilediğinin altını çizen Burkay şöyle devam etti: "Dolayısıyla gelişmekte olan ülkelerde ekonomik büyüme bu yıl yavaşladı. 2011 yılında yüzde 6,2 oranında büyüyen gelişmekte olan ekonomilerin 2012 ve 2013 yıllarında sırasıyla yüzde 5,3 ve 5,6 büyüyeceği tahmin ediliyor. Dünya ticaret hacmindeki artış da 2012 yılında bir miktar yavaşladı. 2011 yılında yüzde 5,8 büyüyen küresel ticaretin 2012 yılında yüzde 3,2 önümüzdeki yıl ise bir miktar hızlanarak yüzde 4,5 oranında artacağı düşünülüyor."

“TÜRKİYE’NİN BÜYÜME SÜRECİ DEVAM EDECEKTİR”

Küresel belirsizliklere rağmen Türkiye ekonomisinin istikrarını ve güçlü makro dengelerini korumakta olduğuna işaret eden Burkay, Türkiye’nin 2011’in son çeyreğinden itibaren girdiği yumuşak iniş sürecini başarıyla yönettiğini ifade etti. “2013 yılında da Türkiye’deki ekonominin iyileşmesi ve piyasanın canlanmasına sebep olacak gelişmelerden birisi de ihracatçı firmaların bir yandan ihracatta başarılarına devam etmeleri diğer yandan da iç piyasanın artan ihtiyaçlarına yönelmeleri ve iç piyasadaki perakendecilerin güncel taleplerini karşılayarak iç piyasayı canlandırmaları olacak” diyen Burkay: “Bu süreçte, büyüme kompozisyonu iç ve dış talep arasında dengelenmeye devam edecek ve cari açık daha da daralacak. Ayrıca enflasyonist baskılar azalarak Türkiye ekonomisi güçlü büyüme sürecine devam edecek. Bildiğiniz gibi 2010-11 yıllarında ortalama yüzde 8,8 büyüyen Türkiye ekonomisi küresel büyüme liginde en üst sıralarda yer aldı." şeklinde konuştu.


"TEKSTİL SEKTÖRÜ 2013’TE TAM GAZ"

2012 yılının Türkiye’nin ihracat kanalıyla büyüme yılı olduğunu söyleyen Burkay, şunları kaydetti: "2012 yılında 150 milyar dolar ihracat barajını aşan ülkemiz 2013 yılında çok daha iyi bir değere ulaşacak. Tekstil sektörünü tek başına ele aldığımızda ise, entegre yapımız ve uzun yıllara dayalı tecrübemiz ile uluslararası pazarlarda dünyanın tüm ülkelerine güven veriyoruz. Dış ticaretimizin yükselen yıldızı olan tekstil sektörümüz 2013 yılında da başarıyla yoluna devam edecektir."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER