ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 13:43

Türkiye-ABD ticari ortaklığı


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD Ticaret Odası ile imzaladıkları mutabakat zaptının, Türkiye-ABD ortaklığının stratejik niteliğini göz önünde tutarak, tüm ekonomik ve ticari alanları kapsadığını bildirdi.
    
Hisarcıklıoğlu, söz konusu mutabakat zaptı çerçevesinde Türk iş camiası olarak, Amerika'da eyalet bazında çalışmaya başlayacaklarını ifade etti.
    
Başbakanlık Yeni Bina'da düzenlenen, Türkiye ile ABD arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla TOBB ile ABD Ticaret Odası arasında mutabakat zabtı imza töreninde konuşan Hisarcıklıoğlu, Türkiye-ABD ilişkilerinin yıllarca askeri ve siyasi alanda geliştiğini, iktisadi boyutunun ise zayıf kaldığını ifade etti.
    
Ekonomik kazanca dönüşmeyen ortaklıkların, ya anlamını kaybedeceğini ya da bozulacağını kaydeden Hisarcıklıoğlu, bu nedenle önümüzdeki süreçte Türkiye-ABD ilişkilerinin ekonomik boyutunu hızla genişletmek, çeşitlendirmek ve derinleştirmek istediklerini belirtti.
    
Bugüne kadar, iktisadi ilişkileri geliştirme yönünde TOBB olarak bir dizi girişimleri olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Küresel Girişimcilik Programını Türkiye'de uyguladıklarına değindi.
    
Hisarcıklıoğlu, bireysel bağları öne çıkaran, ilişkileri tabana kadar yayan, ''Yeni Başlangıç İçin Ortaklıklar Girişimi'ni Türkiye'de yürütüyoruz'' dedi.
    
ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyareti ile akabinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın koordine ettiği çalışmaların ilişkilerin ekonomik boyutunu daha fazla öne çıkardığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:
    
''Son dönemde ABD iş dünyası da Türkiye ekonomisinin sunduğu fırsatları daha iyi fark etmeye başladı. Türkiye, ABD iş dünyasının gündeminde daha fazla yer almaya başladı. Şimdi, iktisadi ilişkilerimizin gelişmesi açısından bir ilki gerçekleştiriyor, çok önemli bir girişim başlatıyoruz. ABD-Türkiye ortaklığının iki taraflı kazanca dönüşmesini sağlayacak önemli bir girişime, iş dünyası kuruluşları olarak imza atıyoruz. Başbakan Yardımcımız Sayın Ali Babacan, imzalayacağımız işbirliği protokolünün oluşumunda bize yön verdi, destek verdi, cesaret verdi. Uygulamayı da kendisiyle birlikte yapacağımızdan eminiz. Bugün imzalayacağımız mutabakat zaptı, Türkiye-ABD ortaklığının stratejik niteliğini göz önünde tutarak, tüm ekonomik ve ticari alanları kapsıyor.''
    
''Ticaretimizi yeni boyutlara taşıyacağız''
    
Hisarcıklıoğlu, Türk sanayisindeki ileri teknoloji payının artması açısından bu anlaşmanın çok önemli olduğunu belirterek, bu kapsamda ileri teknoloji alanlarında da Türk ve Amerikalı firmalar arasında işbirliği yapılacağını kaydetti.
    
Tesis edecekleri işbirliği ile Türkiye'de iş yapma imkanlarını tanıtmaya dönük ABD'de bir tanıtım kampanyası yürüteceklerine işaret eden Hisarcıklıoğlu, ABD'den Türkiye'ye ticaret heyetleri getirerek, Türkiye'nin iş imkanlarını yerinde göstereceklerini ve Türk-ABD ekonomik ilişkilerini Anadolu'da büyüteceklerini ifade etti.
    
Hisarcıklıoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
    
''Türk ve ABD firmalarının katılımıyla, Türkiye'de tedarik konferansı düzenleyeceğiz. Ticaretimizi yeni boyutlara taşıyacağız.
    
Sağlık, siber güvenlik, üçüncü ülkelerdeki projelerin finansmanı, müteahhitlik, gıda sanayi ve nano-teknoloji alanlarında işbirliği imkanlarına ilişkin ekonomik etki analizi çalışmaları gerçekleştireceğiz.''
    
Hisarcıklıoğlu, Türk-ABD ilişkilerinin geleceğine yatırım yaptıklarını dile getirerek, üçüncü ülkelerde de birlikte çalışmak için ciddi imkanların olduğunu bildiklerine işaret etti.
    
Mutabakatın, ABD'li firmaların Türkiye'de yatırım yapması ve Türk sanayicisinin de ABD'ye ihracatını artırması için çok önemli adım olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, söz konusu bu mutabakatla önlerine çok somut ve sonuç getirecek yol haritasını koyduklarını bildirdi.
    
 '''Gelelim bize mal satın' diyorlar''
    
Hisarcıklıoğlu, mutabakat zaptı kapsamında dünyanın en büyük iş örgütü olan, 3 milyondan fazla üyeye sahip ABD Ticaret Odası'nın (US Chambers), Amerika'nın büyük firmalarından oluşan bir heyeti, mal satın alma amacıyla Türkiye'ye getireceklerini ifade ederek, ''Yani bize açıkça 'gelelim bize mal satın' diyorlar. Bu dünyanın en büyük ekonomisine ihracatımızı artırma açısından çok büyük fırsat'' diye konuştu.
    
Sektörler itibariyle hangi malları satabileceklerine bakacaklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, heyeti çeşitli illerdeki iş adamlarıyla bir araya getirmeyi düşündüklerini söyledi.
    
Türkiye-ABD ilişkilerinin iktisadi boyutunu karşılıklı ticaret ve yatırım, turizm, özellikle girişimcilik alanında olmak üzere, genel anlamda bir know-how transferi ve üçüncü ülkelerde işbirliği çerçevesinde düşündüklerini kaydeden Hisarcıklıoğlu, çalışmalarını da bu ana sütunlar üzerine inşa ettiklerine değindi.
    
''Yıllardır bütün işlerin Washington'dan halledilebileceğini düşündük''
    
Hisarcıklıoğlu, 2001'de ABD'ye yapılan ihracatın toplam ihracat içindeki payının yüzde 11 civarında olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:
    
''Oysa, 2011 yılı sonu itibariyle bu oran, maalesef yüzde 3,4 düzeyine geriledi. Gelinen noktada, 300 milyon nüfuslu Amerika'ya ihracatımız, 30 milyonluk Irak'a ihracatımızdan daha azdır. Bu sonuç, Türkiye'nin ABD ile ticarete önem vermemesinden kaynaklanmıyor. Bilakis, Amerikan pazarına giriş Türkiye'de siyasetçilerin, bürokratların ve iş adamlarının yıllardır en önemli gündem maddelerinden birisidir.
   
  İğneyi kendimize batırmak gerekirse, yıllardır hep şu yanlışı yaptık, ABD'deki işlerin Türkiye'deki gibi merkezden yürüdüğünü sandık. Bütün işlerin Washington'dan halledilebileceğini düşündük. Oysa Washington'da konuşulan Washington'da kalıyor. Zira Amerika; Türkiye kadar merkeziyetçi yapıda değil. Washington'un eyaletler üzerinde, şirketler üzerinde mutlak bir ağırlığı yok. Orası hür teşebbüs ülkesi. İşler bireysel ve rasyonel bazda hallediliyor. Dolayısıyla ticari girişimlerin mutlaka eyalet bazında yapılması lazım. İşte vardığımız bu sonuçtan hareketle, Türk iş camiası olarak yine bu protokolle Amerika'da eyalet bazında çalışmaya başlayacağız.''
    
Hisarcıklıoğlu, Massachussets-Boston, Maryland-Washington, Illinois-Chicago, California-San Francisco'nun toplam milli gelirinin 3,2 trilyon dolar ile Türkiye'nin 4 katı ve ithalat hacminin ise 531 milyar dolar ile Türkiye'nin ihracatının da 4 katı olduğunu ifade ederek, bu kapsamda ABD'nin ekonomik anlamda gelişmiş ve ekonomisinin 4'te 1'ini oluşturan 4 eyaletinde Türkiye'yi anlatmak üzere büyük firmaların CEO'larını bir araya geleceklerini söyledi.
    
Türkiye'nin ABD'deki yatırımlarının, ABD ekonomisi için küçük olabileceğine ancak Türkiye için önemli olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, bu yatırımların daha da artmasını beklediklerini dile getirdi.
    
Hisarcıklıoğlu, imzaladıkları bu mutabakat zaptının ABD vizyonlarıyla, aynı şekilde ABD Ticaret Odası'nın da Türkiye vizyonuyla örtüştüğünü sözlerine ekledi.
    
  ''Amerika, Türkiye'deki istikrarı görmeye devam ediyor''
    
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone de, ABD Ticaret Odası ve TOBB Türkiye-Amerika ortak ticari girişiminin başlangıcını yaptıklarını belirterek, 2011'de Amerika ve Türkiye arasında ticaret açısından bir rekor kırıldığını ifade etti.
    
Türkiye'de 1.200 amerikan şirketinin iş yaptığını kaydeden Ricciardone, bunun 2007'den bu yana yüzde 50'lik bir artış olduğunu vurguladı. Ricciardone, 2011 ve 2012'de yeni yatırımların çok prestijli, lider şirketler tarafından yapıldığını gördüklerine dikkati çekerek, ''Bütün bunlar aslında, Amerikan özel sektörünün Türk pazarının çekiciliğini giderek artan bir şekilde fark ettiklerini gösteriyor. Amerika, Türkiye'deki istikrarı, iş yapmaya açık bir ortam olduğunu görmeye devam ediyor'' diye konuştu.
    
Hükümetlerarası diyalogla ticaret ve yatırımın, stratejik ilişkiler çerçevesinde geliştirilmesinin amaçlandığını bildiren Ricciardione, bundan sonra Türkiye ve Amerika arasındaki stratejik işbirliğinin sadece milli güvenlik anlamına gelmeyeceğine, aynı zamanda ticaret anlamına geleceğine işaret etti.
   
 ''Türkiye-ABD Yatırım Günü düzenleyeceğiz''
    
ABD Ticaret Odası Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Sorumlusu Lionel Johnson da, Türkiye'nin stratejik öneminin son birkaç yılda arttığını bildiklerini ifade etti.
    
Johnson, Türkiye'nin Avrupa ve Asya arasında bir kavşak noktası olduğunu belirterek, Türkiye'nin bir köprü görevi gördüğünü kaydetti.
    
Ticari ilişkilerdeki dengesizliğin üzerinde çalışılması gereken bir konu olduğunu dile getiren Johnson, söz konusu bu mutabakat zaptı ile bölgedeki kalkınma ve yeniden yapılanmada ihtiyaç olabilecek yerlerde de, 16-18 aylık bir dönemde birlikte çalışılacağını anlattı.
    
Önümüzdeki günlerde ''Türkiye-ABD Yatırım Günü'' düzenleyeceklerini bildiren Johnson, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ı da ABD'ye davet etti.
    
Konuşmaların ardından TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile Johnson, Başbakan Yardımcısı Babacan şahitliğinde mutabakat zaptını imzaladı. İmza esnasında heyetin arka tarafına geçen Babacan, ''Hükümet olarak arkalarındayım'' diyerek tebessüm etti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER