ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 12:58

Turkcell’e 3 ’bağımsız’ yönetim kurulu üyesi


Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Turkcell’in 3 ana ortağını temsil eden 3 yönetim kurulu üyesinin yerine bağımsız üyeler atadı. Atanan isimler Ahmet Akça, Atilla Koç ve Mehmet Hilmi Güler’den oluşuyor.

SPK, Turkcell’in 3 ana ortağına vekalet eden Mehmet Bülent Ergin, Tero Kivisaari ve Oleg Malis’in yönetim kurulu üyeliklerine son verdi. Bunların yerine kendi belirlediği 3 bağımsız üye atadı. Yeni yöneticiler Ahmet Akça, Atilla Koç ve Mehmet Hilmi Güler, SPK Yasası’nda belirtildiği gibi Turkcell, kendi bağımsız üyelerini atayana kadar görev yapacak. SPK ayrıca yeni yönetmeliklere uyabilmesi için Turkcell’in ana sözleşmesini değiştirmesini de talep etti.

TeliaSonera Başkanı ve CEO’su Per-Arne Blomquist konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“TeliaSonera’nın Turkcell Yönetim Kurulu’nda açmazı sona erdirmeye yönelik çabaları başarısızlıkla sonuçlandığı için, SPK’nın sorunu 3 bağımsız üye atayarak aşmaya yönelik kararını memnuniyetle karşılıyoruz. SPK’nın girişiminin şirketin yerel ve bölgesel anlamdaki liderliğini geliştirmesine fırsat verecek, Turkcell’i adil kurumsal yönetişim ve etkin bir yönetim düzeyine eriştirmek yönünde atılmış adımlar olduğuna kanaat getiriyoruz.”

Per-Arne Blomquist, şöyle devam etti:

“Bundan böyle olabilecek en yakın zamanda hissedarların şirketin ana sözleşmesine dair değişiklikleri onaylayabilecekleri, yeni yönetim kurulu üyelerinin şirketin hissedarlık oranları ölçüsünde hakkaniyetli bir biçimde seçilebileceği ve finansal hesapların onaylanabileceği bir genel kurul toplanabilmesi için odaklanacağız. Böylece şirket uzun zamandır ödenmesi gereken kar payı dağıtımını yapabileceklerdir.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER