ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 15:07

Türk yatırımcıları bekliyor


Kazakistan’ın eski başkenti ve finans merkezi Almatı’da açılacak yeni sanayi bölgesi, Türk yatırımcıları bekliyor. Almatı’daki Ankara Oteli’nde Türk işadamları ile bir araya gelen Kazakistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanlığı yetkilileri, Almatı’da açılması planlanan Alatau Sanayi Bölgesi hakkında katılımcıları bilgilendirdi.
Toplantıda hazır bulunan Kazakistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanlığı, Kaznex Invest, Almatı Valiliği, Alatau Sanayi Bölgesi, DAMU ve Almatı Gümrük Komitesi yetkilileri, açılacak yeni sanayi bölgesinin gerek Kazakistan için gerekse de yabancı yatırımcılar için yeni imkanlar sunacağını belirttiler.
Toplantıya başkanlık eden Türkiye’nin Almatı Ticaret Ataşesi Derviş Ender Öztürk, Kazakistan ve Türkiye arasında mevcut ticari rakamların yetersiz olduğunu ve iki ülke arasında ilişkileri arttırmak için iş adamlarına büyük görev ve sorumluluklar düştüğünü ifade etti.
Kazakistan olarak yabancı yatırımcılara büyük imkan ve kolaylıklar sağladıklarının altını çizen Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanlığı Yabancı Yatırımcılar Bölüm Başkanı Bahıtcan Sarkeyev, Almatı’da oluşturulacak olan Alatau Sanayi Bölgesi’nde Türk yatırımcılarını da beklediklerini ifade etti. Alt yapı ve kredi konularında birçok problemin çözüldüğüne dikkat çeken Sarkeyev: “Kapımız Türk yatırımcılarına açık.” dedi.
Almatı Valiliği Girişimciler ve Sanayiciler Dairesi Başkan Yardımcısı Meruet İsabekova, Almatı’nın Kazakistan’ın finans merkezi olduğuna dikkat çekerek, kurulacak yeni sanayi bölgesinin yedi farklı sektörde hizmet vereceğini söyledi.
Toplantıda Kaznex Invest Genel Müdür Yardımcısı Nurbolat Seyitmağambetov da yaptığı açıklamada doğru bilginin ticaret için çok önemli olduğunu belirterek, Kazakistan’ın yatırımlar için son derece uygun ve güvenli bir ülke olduğunu dile getirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER