ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 18:47

Türk üzümü ambalajıyla, İran üzümü ihraç edildiği iddiası


Salihli Ticaret Borsası Başkanı Yetiş Aksoy, bazı ihracatçıların İran'dan ithal ettikleri üzümü, Türk üzümü yazılı ambalajlarda ihraç ettiğini iddia ederek bu konuda önlem alınmasını istediklerini belirtti.
Aksoy, Borsa'da düzenlediği basın toplantısında çekirdeksiz kuru üzümde Türkiye'nin piyasa belirleyici ülke olduğunu, pazarda en önemli rakibin ise İran olduğunu söyledi.
Bu yıl rekoltenin düşük olması nedeniyle fiyatın 5 lira seviyelerine kadar yükseldiğini belirten Aksoy, Türk kuru üzümü ile İran kuru üzümü fiyatları arasında tonda yaklaşık 450 ile 500 dolarlık farkların oluştuğunu kaydetti.
Bazı ihracatçıların üretimdeki düşüklüğü gördükleri halde düşük fiyatla ileri vadeli satış yaparak taahhüt altına girdiğini savunan Aksoy, "Bazı ihracatçılar, bu taahhütlerini yerine getirmek ve yükselmekte olan üzüm fiyatlarını düşürmek için İran üzümünü kullanmakta. Avrupa pazarlarına girmekte çok zorlanan İran üzümünün Mersin Serbest Bölgesi'nde tekrar işlenip Türk üzümü diye satılmaya başlandığı duyumları aldık.
Gelinen bu noktada üzüm üreticilerimiz, ülkenin üreteni kazansın diye çalışan dürüst tüccarlarımız, dürüst ihracatçılarımız, çiftçi kuruluşlarımız ve en önemlisi ülkemiz ekonomik kayba uğruyor. Yıllarca zorla kazanılmış Avrupa pazarlarımız 3-5 haksız rekabet yapan ihracatçı yüzünden kaybediliyor."
Tüm yetkilileri üreticiler adına bu haksızlığın önüne geçilmesi için göreve çağırdıklarını vurgulayan Aksoy, Rekabet Kurulu'nda kuru meyve ile ilgili bir komisyonun oluşturulmasının gerektiğini söyledi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER