ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 14:02

Türk su ürünleri Ortadoğu'ya Dubai'den girecek


Son yıllarda gösterdiği ihracat artışıyla dikkati çeken Türk su ürünlerinin, Ortadoğu pazarına Dubai üzerinden gireceği bildirildi.
Su Ürünleri Tanıtım Grubu'dan yapılan yazılı açıklamada, Dubai'de 23 Şubat'ta başlayan ve dünyanın en büyük gıda fuarı özelliği taşıyan "Gulfood Fuarı"na katılım organizasyonu düzenlendiği belirtildi. Bu yıl dördüncü kez katılım gerçekleştirilen Dubai'deki fuarın, Ortadoğu pazarının buluşma noktası olduğu kaydedildi.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel, Türkiye'den 110 gıda firmasının katıldığı fuarın, Türk su ürünleri için önemli bir tanıtım aracı olduğunu belirtti.
Fuarda, 90 ülkeden 4 binin üzerinde katılımcının yer aldığını ifade eden İşliel, Ortadoğu, Afrika ve Asya başta olmak üzere yaklaşık 80 bin kişinin ziyaret ettiğini bildirdi. Melih İşliel,şöyle devam etti:
"Dünya'nın dört bir yanından gelen ziyaretçiler Türk su ürünlerini tanıma imkanı buldu. Ürünlerin pazar arayışı için uygun ortam, yabancı nüfus yoğunlukta olduğu Birleşmiş Arap Emirlikleri'nde levrek, çipura, alabalık ve orkinosun market raflarında ve restoranlarda kolaylıkla bulunabiliyor. Fuarı genellikle ithalatçılar, zincir mağaza ve restoran temsilcileri, bunun yanında işleme ve paketleme teknolojileri alanında çalışan, gıda zincirinde yer alan firma temsilcilerinin ziyaret ettiği görüldü."
Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan da Birleşik Arap Emirlikleri'ne su ürünleri ihracatının sürekli artış gösterdiğine değindi.
Türk su ürünleri ihracatında BAE payının yüzde 0,66'dan yüzde 0,88'e yükseldiğine dikkati çeken Kızıltan, "2012 yılında Birleşik Arap Emirlikleri'ne su ürünleri ihracatımız 3 milyon 51 bin dolar iken, 2013 yılında bu rakam yüzde 63'lük artışla 4 milyon 980 bin dolara yükseldi. İhracatımızdaki bu artışı tetikleyen faktörlerin başında tanıtım faaliyetlerinin etkisi büyüktür" ifadelerine yer verdi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER