ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 13:58

Türk su ürünleri Ortadoğu'ya Dubai'den girecek

Türk su ürünleri Ortadoğuya Dubaiden girecek


Türk su ürünleri, Ortadoğu pazarına Dubai’den girecek. Son yıllarda Türkiye’nin ihracatta yıldız sektörleri arasında yerini alan su ürünlerinin tanıtım elçisi Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG), bu yıl 20.'si düzenlenen ve dünyanın en büyük gıda fuarı olma özelliği taşıyan, Dubai’de 23-27 Şubat 2014 arasında yapılacak Gulfood Fuarı’na dördüncü kez katıldı. STG Başkanı Melih İşliel, 90 ülkeden 4 binin üzerinde katılımcının yer aldığı fuarı Ortadoğu, Afrika ve Asya başta olmak üzere yaklaşık 80 bin kişinin ziyaret ettiğini, STG olarak Türkiye'yi başarıyla temsil ettiklerini söyledi.

Gulfood Fuarı’na Türkiye’den 110 gıda firmasının katıldığını belirten İşliel, “Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler, Türk su ürünlerini tanıma imkanı buldu. Türk su ürünlerinin pazar arayışı için uygun ortam ve yabancı nüfusun yoğunlukta olduğu Birleşmiş Arap Emirlikleri (BAE)’nde levrek, çipura, alabalık ve orkinos, market raflarında ve restoranlarda kolaylıkla bulunabiliyor. Fuarı genellikle ithalatçılar, zincir mağaza ve restoran temsilcileri, bunun yanında işleme ve paketleme teknolojileri alanında çalışan, gıda zincirinde yer alan firma temsilcilerinin ziyaret ettiği görüldü.” dedi.

SEKTÖR İKİ TANITIM GRUBUYLA TANITIM YAPTI

Gulfood Fuarı’na STG’nin yanısıra Kanatlı Tanıtım Grubu’nun da katıldığını belirten Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan ise sektörün iki tanıtım grubuyla hem Türk malı imajını güçlendirdiğini hem de sinerji oluşturduğunu vurguladı. BAE’ye su ürünleri ihracatının sürekli artış gösterdiğine dikkat çeken Kızıltan, şöyle devam etti: “Su ürünleri ihracatımızda BAE payı, yüzde 0,66'dan yüzde 0,88’e yükseldi. 2012 yılında buraya su ürünleri ihracatımız 3 milyon 51 bin dolarken 2013 yılında yüzde 63’lük artışla 4 milyon 980 bin dolara yükseldi. BAE’ye ihracatımızdaki bu artışı tetikleyen faktörlerin başında, STG’nin bu yıl dördüncü kez Gulfood Fuarı’na katılımı gelmektedir.”

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER