ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 14:31

Türk-Rus İş Forumu Samsun’da yapılacak


Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu bölgeleri arasında ticari ve ekonomik işbirliğinin kurulması, geliştirilmesi, ticaret ve yatırım projelerinin tanıtılması amacıyla geçen yıl başlatılan Orta Vadeli İşbirliği Programı kapsamında Samsun’da 2013 Yılı Orta Karadeniz Türk-Rus iş Forumu toplantısı yapılacak. 25-27 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek toplantıda turizm, makine sanayi, gıda sanayi ve seramik-mermer sanayi sektörleri ele alınacak.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), kurumlar arası işbirliğini artırıcı somut adımlar atmak ve iki ülke arasındaki bölgesel ilişkileri artırabilmek amacı taşıyan Orta Karadeniz Türk-Rus İş Forumu’na ev sahipliği yapacak. Kalkınma Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı işbirliğiyle düzenlenecek forumda Türk-Rus İş Konseyi'nin geleneksel hale gelmesi, Orta Karadeniz Bölgesi yatırımcılarının ve özel sektörün Karadeniz Çanağı ülkeleriyle ekonomik ve sosyal işbirliklerinin geliştirilebilmesi öngörülüyor.

Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerini kapsayan Türk-Rus İş Forumu’na Rusya Federasyonu'ndan ve kardeş şehir Novorossisk’ten kamu ve özel kesim temsilcileri de katılacak. OKA Yönetim Kurulu, iki yıl önce yaptığı Rusya çalışma ziyaretinde Moskova Büyükelçiliği, Rosmorport Yatırım ve Strateji Kalkınma Müdürlüğü, Rusya Ticaret ve Sanayi Odası, Rusya Bölgesel Kalkınma Bakanlığı, Krasnodar Valiliği, Krasnodar Belediyesi, Novorossisk Belediyesi, Novorossisk Gümrük Müdürlüğü, Novorossisk Liman Müdürlüğü, Novorossisk Ticaret ve Sanayi Odası ve Novorossisk Başkonsolosluğu yetkilileri ile görüşmüştü. Toplantıya bu kurumlardan da yetkililerin katılması bekleniyor.

OKA Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, forum programı kapsamında turizm, gıda ve makine sanayi başlıklı 3 temel sektör temsilcilerine odaklanılarak ikili iş görüşmeleri yapılmasının hedeflendiği belirtildi. Geçen yıl yapılan Türk-Rus İş Konseyi toplantısında iki ülkenin ticari ilişkileri ve sektörlerinin tanıtıldığının hatırlatıldığı açıklamada, Samsun-Novorossisk kardeş şehir faaliyetlerinin anlatıldığı, Türk işadamlarına TC Moskova Ticaret Müşavirliği tarafından Rusya'da iş yapma pratikleri sunumu gerçekleştirildiği anımsatıldı.

Forumun Orta Karadeniz için büyük önem taşıdığının altını çizen OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, özel sektör için iş fırsatları ve işbirliği açısından faydalı olacağına inandıklarını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu’nun 2012-2015 dönemini kapsayan Orta Vadeli İşbirliği Programı’nda iki ülkenin bölgeleri arasında ticari ve ekonomik işbirliğinin kurulması ve geliştirilmesi amacıyla ticaret ve yatırımlar alanında projelerin tanıtımı, bölgesel işbirliği etkinlikleri son derece önemli olduğu vurgulanmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER