ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 11:49

Türk otomotiv sektörü ihracat vitesini yükseltti


Otomotiv sektörü, Nisan ayında ihracat artış hızını geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artırarak bir milyar 770 milyon dolarlık rakama ulaştı. Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, Türkiye’nin genel ihracatındaki artışın yaklaşık iki katına ulaştıklarını vurguladı. Sabuncu, “Bu yıl 20 milyar dolar ihracata ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

        OİB’in Nisan ayı ihracat raporuna göre otomotiv endüstrisinin en önemli pazarı olan AB ülkelerine bu dönemde yüzde 10 seviyesinde artış gerçekleşmesi sektörün dış satışlarına olumlu yansıdı. Aynı dönemde otobüs, minibüs, midibüs ürün grubu dışındaki tüm mal gruplarının ihracatında artış gözlendi. Yılın 4 aylık döneminde toplamda 6.9 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşıldı.

        SEKTÖR HEDEFİNE KİLİTLENDİ

        Otomotiv endüstrisi ihracatında bu yılın Ocak ve Mart aylarında düşüşler gözlenmesine rağmen Şubat ve Nisan aylarında artış yakalanması sektörün hedefinden sapmayacağını gösterdi. OİB Başkanı Orhan Sabuncu, “İhracatta bir ay artışla, bir ay azalışla gidiyoruz. Bunun en büyük etkeni AB ülkelerindeki istikrarsızlığın hala devam etmesi. Ancak geçtiğimiz yıla göre artış hızında daha iyiyiz. Örneğin uzun bir dönemden sonra bizim için önemli olan Fransa’ya yüzde 14, İtalya’ya yüzde 13, Birleşik Krallık'a yüzde 46 ve Birleşik Devletler’e yüzde 34 ihracat artışı yakalamamız, bu yıl 20 milyar dolarlık ihracat hedefimiz için umutlarımızı artırıyor.” diye konuştu.

        BİNEK ARTIŞI SÜRÜYOR

        Ürün grupları incelendiğinde otomotiv yan sanayii Nisan ayında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artışla 742 milyon dolarlık ihracata imza attı. Aynı dönemde binek otomobillerde yüzde 10 yükselişle 598 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 13 artışla 298 milyon, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda yüzde 5 azalmayla 96 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Diğer başlığındaki ürünlerde yüzde 34 yükselişle 37 milyon dolarlık dış satış yapıldı.

        Yılın dört aylık döneminde de yan sanayi yüzde 4 yükselişle 2 milyar 960 milyon, binek otomobiller yüzde 4 artışla 2 milyar 263 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yarım puanlık gerilemeyle bir milyar 238 milyon, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubu yüzde 13 gerilemeyle 310 milyon dolarlık ihracat yaptı. Diğer başlığı altındaki ürünlerde yüzde 19 büyümeyle 134 milyon dolarlık dış satışa imza atıldı.

        ABD’YE İHRACAT YÜZDE 34 ARTTI

        İhracatta en yüksek paya sahip Almanya’ya yüzde 4 gerilemeyle 252 milyon dolarlık dış satış gerçekleşti. Almanya’daki gerilemeye rağmen AB üyesi ülkelerden Fransa’ya yüzde 14 yükselişle 199 milyon, İtalya’ya yüzde 13 artışla 158 milyon, Birleşik Krallık'a yüzde 46 büyümeyle 146 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) ise yüzde 34 artışla 102 milyon dolar dış satış gerçekleşti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER