ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Aralık 2014 Salı 12:36

Türk Mücevheri Rekora Doymuyor

Türk Mücevheri Rekora Doymuyor

Türkiye’nin mücevher ihracatı Kasım ayında değer bazında yüzde 117 artışla rekor seviyede gerçekleşti.


Türkiye’nin mücevher ihracatı Kasım ayında değer bazında yüzde 117 artışla rekor seviyede gerçekleşti.

Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB) tarafından yayınlanan verilere göre, Ocak-Kasım 2014 dönemindeki altın takı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31.88 oranında artarak toplam 2 milyar 721 milyon dolar seviyesini geçti. Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, "Türk ihracatçısı pazara katma değeri yüksek ürünler sunuyor" dedi.

Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan Kasım ayı ihracat verileri yeni bir rekorun da müjdecisi oldu. 2014 Kasım ayı külçe altın hariç mücevher ihracatı, değer bazında 2013 Kasım ayına göre yüzde 117.13 oranında artarak 520 milyon dolar 774 bin 456 dolar olarak gerçekleşti. Kasım ayı ihracatının miktar bazındaki değeri ise yüzde 18 civarında azalış ile 157 bin 805 kilo oldu. Mücevher ihracatı Ekim ayında da rekor seviyeyi yakalamış ve 330 milyon doların üzerinde gerçekleşmişti.

Birliğin verilerine bakıldığında Kasım ayında altından mamul mücevherci eşyası satışı 498 milyon 681 bin dolar, gümüşten mamul kuyumcu eşyası satışı 9 milyon 688 bin dolar, pırlantalı altından mamul mücevherci eşyası ve aksamı satışı ise 7 milyon 569 bin dolar olarak gerçekleşti.

Mücevher ihracatçılarının Ocak-Kasım 2014 döneminde gerçekleştirdikleri performansı da göz dolduruyor. Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB)’in verilerine göre, 2014’ün 11 ayında altından mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası ihracatının 2 milyar 492 bin 677 bin 891 dolar olduğu görülüyor. Gümüşten mamul mücevherci eşyası satışı 101 milyon 519 bin 216 dolar ile ikinci sırada yer alıyor. Pırlantalı altın ve gümüşten mücevherci eşyası ihracatı ise 68 milyon 988 bin dolar düzeyini yakaladı.

Türk mücevher sektörünün en çok işlem yaptığı pazar Körfez Ülkeleri olmaya devam ediyor. Birleşik Arap Emirlikleri, kasım ayında da Türk mücevher ihracatçısı ile en yakın çalışan ülke oldu. Birleşik Arap Emirlikleri kasım döneminde 5 bin 300 kilogramdan fazla miktarda mücevher alarak yine liderlik koltuğuna oturdu. 74 milyon 598 bin dolarlık mücevher alımı yapan BAE’yi Irak, Amerika Birleşik Devletleri, Hong Kong ve Belçika takip etti. Belçika geçen ayki yüksek performansını sürdürdü ve bir önceki aya göre Türk pazarından alımlarını yüzde 195 oranında artırdı. Yıllık performansları değerlendirildiğinde Birleşik Arap Emirlikleri lider konumda, Irak ve Rusya’nın ise alımları azalıyor.

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, birliğin açıkladığı rakamları değerlendirdi. Dünya pazarlarında altın fiyatları ve kurlardaki hareketliliğin sürdüğünü hatırlatan Güner, "Türk mücevher ihracatçısı bütün bu gelişmelere rağmen dünyanın farklı yerlerindeki pazar koşullarına uyum sağlıyor" dedi. "Altında hızlı değer kaybına rağmen ihracatımız artıyor" diyen Güner, "Kasım’da takı ihracatının miktar olarak azalmasına rağmen değer olarak artması Türk mücevhercilerin dünya pazarlarına katma değeri yüksek ürünleri pazara sunduğumuzu gösterir" değerlendirmesinde bulundu.

 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER