ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Haziran 2014 Perşembe 11:12

Türk Lirası'nın değerini kim düşürdü?

Türk Lirasının değerini kim düşürdü?

IŞİD güçlerinin Musul'u alıp, Bağdat'a doğru ilerlemesiyle gerileyen lira, FED faiz kararı sonrasında uluslararası piyasalarda yeniden yükseldi.


Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçlerinin Musul'u alıp, Bağdat'a doğru ilerlemesiyle gerileyen lira, ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz kararı sonrasında uluslararası piyasalarda yeniden yükseldi.

IŞİD'in Musul'u ele geçirin çokt sayıda Türk'ü de rehin almasıyla 2.15 liranın üzerine çıkan dolar, FED'in dün geç saatlerde açıklanan kararının ardından, 2.12 lira düzeylerine kadar çekildi.

FED kararında, ekonomideki toparlanmaya duyduğu güvene dikkat çekti ve gelecek yıldan itibaren başlanacak faiz artırımlarında biraz daha hızlı hareket edilebileceğine dönük sinyaller verdi.

Karar kapsamında uzun vadeli hedef faiz oranı tahminlerini düşüren FED, ABD ekonomisinin 2014 büyüme beklentisini de aşağı çekerek yüzde 2.9'dan yüzde 2.1-2.3 düzeyine düşürdü. FED Başkanı Janet Yellen, büyüme öngörüsünde yaptıkları bu revizyonun, bu yıl yaşanan sert kış koşulları gibi bazı "geçici" etkenlerden kaynaklandığını söyledi.

FED PİYASALARI YENİDEN CANLANDIRDI

FED, ekonomik büyüme için 2015 ve 2016'ya ilişkin beklentilerini ise değiştirmedi. FED beklendiği gibi, aylık tahvil alım tutarını 10 milyar dolar daha azaltarak 45 milyar dolardan 35 milyar dolara düşürdü.

ABD Merkez Bankası (Fed) dün akşam beklentiler doğrultusunda parasal genişlemeyi 10 milyar dolar daha azaltarak aylık 35 milyar dolara düşürürken, ekonomiye ilişkin tahminleri ve Başkan Janet Yellen'in piyasa dostu açıklamaları faizlerin ve doların düşmesini, S&P 500 endeksinin ise tarihinin en yükseğinden kapanmasını sağladı.

Fed, mayıs ayında beklentilerden fazla yükselen enflasyon için 2014 yıl sonu tahminini sınırlı yükselişle 1,5 - 1,7 aralığında tutarken, faiz artırım sürecinin başlaması için izlenen çıpalardan biri olan yüzde 2 enflasyonun altında kalan tahmin piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Büyüme ve enflasyon verilerinde yapılan sınırlı revizyonlar, Fed'in ekonomiyi düşük faizle desteklemeye devam edeceği beklentilerini artırırken, Başkan Janet Yellen'in açıklamaları da bu beklentiyi destekledi.

PİYASA DOSTU AÇIKLAMALARI FAİZLERİ DÜŞÜRDÜ

Yellen'in, son günlerde beklentileri aşan makroekonomik verilerin ardından şahin açıklamaların gelebileceği beklentilerine karşın piyasa dostu açıklamaları ile dolar diğer para birimleri ve emtialar karşısında düşüşe geçerken, 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2,59'a geriledi.

Dow Jones endeksi dün yüzde 0,58 yükseliş kaydederken, S&P 500 endeksi ise yüzde 0,77 artışla tarihinin en yüksek kapanış rekorunu 1.957 puana taşıdı.

Avrupa ve yurtiçi piyasalar, dün Fed öncesi yatay band içinde karışık bir seyir izlerken, küresel piyasalarda dolara olan talebin artması ile avro/dolar 1,3540'a dolar/TL 2,15'in üzerine yükselmişti. Uluslararası piyasalarda Fed kararlarının ardından avro/dolar paritesi 1,3590 seviyelerinde dengelenirken, dolar/TL ise sabah açılışta 2,1260 seviyelerinden işlem görüyor.

PİYASALAR HANGİ VERİLERİ TAKİP EDECEK

Analistler, dün yatay bir seyirle 78.000 puanın üzerinde tutunan BIST 100 endeksinin, Fed kararlarının ardındandeğerlenen TL'nin desteği ile güne pozitif başlayacağını belirterek, 80.000 ve 81.000 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu kaydediyor. Yurt içi piyasaların, Fed tedirginliğinin şimdilik ortadan kalkması ile tekrar Irak'ta yaşanan gelişmelere odaklanacağını ifade eden analistler, döviz kurları ve faizlerde ise gelecek haftaki Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarının bekleneceğini tahmin ediyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

11.30 İngiltere, mayıs ayı perakende satışlar
14.30 Türkiye, TCMB haftalık para ve banka istatistikleri
15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları
17.00 ABD, Philadelphia Fed beklenti anketi 

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER