ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 18:29

Türk işadamlarının sorunları Kazak makamlara ilk ağızdan iletildi

Türk işadamlarının sorunları Kazak makamlara ilk ağızdan iletildi


Kazakistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanlığı ve Ulusal İhracat ve Yatırımlar Ajansı "Kaznex Invest" tarafından düzenlenen toplantıda Türk işadamlarının sorunları Kazak makamlarına ilk ağızdan iletildi.

Almatı’da yapılan toplantıda Kazakistan Türkiye İşadamları Derneği'ne üye işadamlarının karşılaşmış oldukları sorunlar ve çözüm yolları ele alındı.
Kazakistan Yatırımlar Komitesi Başkan Yardımcısı Ruslan Tasbergenov, Kaznex Invest Müdürü Nurbolat Seytmagambetov, Almatı Şehir Valiliği Sanayi ve Girişimcilik Müdürlüğü yetkilisi Adis Seydahmetov, Vergi ve Gümrük Komite yetkililerinin katıldıkları toplantıda Almatı Ticaret Ataşeleri Derviş Ender Öztürk ve Osman Elgün ve KATİAD'ı temsilen Başkan Yardımcısı Fatih Uzunoğlu, Genel Sekreter Ahmet Alyaz ve derneğe üye şirket yöneticileri de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in verdiği talimatlar ve ülkede uygulanmakta olan gelişme stratejileri ve programları çerçevesinde elverişli yatırım ortamı oluşturmak ve yabancı yatırımcıları Kazakistan'a çekmek amacıyla, devlet tarafından sağlanan teşvik ve kolaylıkları anlatan Kazak yetkililer, ülkenin yabancı yatırımcı için daha da cazip hale getirilmesine yönelik çalışmalara yabancı iş adamlarının da katılmasını, görüş ve önerileri paylaşmalarını, sorunlarını ilk ağızdan duymak istediklerini dile getirdiler.

Kazak yetkililer, toplantıda ülke genelinde yatırımcılara sağlanan destek ve teşvikler olarak, devlet tarafından öncelikli sektörlerde gerçekleştirilen yatırım projeleri için hibe şeklinde arsa tahsisi, üretim için gerekli makina ve teçhizat, ithalatında vergi ve gümrük muafiyeti ve sübvansiyonların sağlandığını hatırlattı.

Toplantıda ülkenin eski başkenti ve finans merkezi Almatı’da Türk yatırımcılarına özellikle projeleri ile katılabilecekleri Alatau Organize Sanayi Bölgesi, Alatau IT Parkı ve Kök Jaylau kayak merkezi hakkında da bilgi verildi.
Toplantıda bulunan Türk iş adamları ise, birçok Türk şirketinin Kazakistan'da uzun yıllardır iş yaptığını ama ilk defa Türk iş adamlarının böyle bir formatta Kazak yetkililerle yüz yüze görüşme fırsatı bulduklarını belirtti.KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER