ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 07:22

"Türk işadamlarını bekliyoruz"

"Türk işadamlarını bekliyoruz"


Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Türkçe Şöleni için İzmir’e gelen Burkina Faso Dışişleri Bakanı’nın eşi ve aynı zamanda milletvekili Rossaile Bassole Kando ve beraberindeki heyet, İzmir İş Adamları Derneği’nin (İZİAD) konuğu oldu. Ziyarette, iki ülke arasındaki ticari ilişkiler başta olmak üzere Sahra Bölgesi’ndeki gelişmeler ele alındı.

İZİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ruhi Ünalan, Burkina Faso da halkın yüzde 60’ının fakir, yüzde 20’lik kısmın ise görünmeyen zengin sınıfında olduğunu belirterek, “Burkina Faso, yer altı ve yer üstü kaynakları konusunda yatırım için Afrika’nın en cazip ülkelerinden biridir. Ekonomik büyümenin artışı, pamuk sektörünün düzelmesi, madencilik sektörüne yapılan yatırımlar ve altın üretimindeki artışa bağlanmaktadır. Burkina Faso, Afrika’nın önde gelen ülkelerinden biridir. İstikrarı ve demokratik uygulamalarıyla bölgesinde örnek teşkil eden bir ülke olan Burkina Faso ile ilişkilerimiz, 2012 yılı başında büyükelçiliğimizin faaliyete geçmesiyle hız kazandı.” dedi.

“TİCARET HACMİMİZ SON İKİ YILDA BEŞ KAT ARTTI”

Burkina Faso Dışişleri Bakanı’nın eşi ve aynı zamanda milletvekili olan Rossaile Bassole Kando ise dost ülke Türkiye ile aralarında 2010’da 55 milyon dolar olan ticaret hacminin son iki yılda 5 kat artarak 250 milyon dolara çıktığını söyledi. İki ülke ilişkilerinin her alanda benzer şekilde artması için her iki tarafın da ciddi çaba sarfettiğini aktaran Kando, “İhracatımızda uzak doğu ülkeleri, ithalat yaptığımız ülkeler bakımından ise Fransa ve bölge ülkeleri ilk sıralarda. Fazlasıyla altın, demir rezervimiz mevcut. Petrolümüz de var. Pamukta yüksek kaliteye sahibiz. Yağlı tohum ve deri fazlasıyla mevcut. Ancak bunları bizim yapma imkanımız yok. Bunun dışında sağlık, iletişim, tekstil, beyaz eşya, eğitim ve özellikle inşaat sektörü yatırım bekliyor. Buralarda hastaneler açılabilir. Biz, dürüst ve samimi iş adamlarını istiyoruz. Bu bağlamda Türkler bizim istediğimiz değerleri taşıyan insanlar. Örneğin, bakanlığımızın inşasını güvendiğimiz bir Türk dostumuza verdik ve bu projenin bedeli 50 milyon Avro. Öncelikli hedefimiz sizlerin burada yatırım yapması. İlişkilerimizi daha da arttırmalı, gerek sosyal gerekse ticari yönden sıkı bir bağ oluşturmalıyız. Ülkemiz, güvenlik açısından diğer Afrika ülkeleri arasında en güvenilir yerdir. Burada yatırım yaptığınızda güvenlik açısından hiç stres yaşamazsınız” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER