ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 14:55

Türk işadamlarına vize müjdesi

Türk işadamlarına vize müjdesi


 Güney Afrika ülkesi Botsvana’da ilk defa ticaret zirvesi düzenleyen TUSKON’a bağlı Bahçelievler İşadamları Derneği’ne (BİŞAD) başkent Gaborone’de vize müjdesi verildi. İş forumuna katılan Botsvana Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Amerika Masası Direktörü Tshenolo Modise, Türk vatandaşlarına artık vizenin kalktığı müjdesini verdi.

23-28 Şubat 2013 tarihinde BİŞADın orgazinazatörlüğünde düzenlenen ve Balkan İşadamları Derneği (BİŞDER) üyelerinin de katıldığı iş zirvesinin ev sahipliğini Bostvana Ticaret Endüstri ve İşgücü Federasyonu (BOCCIM) yaptı. Botswana İhracatı Geliştirme ve Yatırım Otoritesi (BEDİA) ve Botsvana Uluslararası Finans Servisi (IFSC) yetkilileri yatırım ve ticaret imkanlarını anlatan bir sunum yaptı.

İş forumunda Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan BOCCIM Başkanı Alex Letlhogonolo Monchusi, “Bugün burada Türk işadamlarını misafir ediyoruz. Çok heyecanlıyız, bir Türk işadamı delegasyonunu ülkemizde ilk defa ağırlıyoruz. Türkiye dünyanın en güçlü ekonomilerinden birisi. Türkiye 1983’te liberal ekonomiye geçti. Kapılarını dünyaya açtı. Biz de aynı şeyi yapmak istiyoruz. Türkiye’yi ekonomide bir model ülke olarak görüyoruz. Türk modelini takip edersek Botsvana da Türkiye gibi olur. Hepimiz global ekonominin bir parçasıyız ve Türkiye potansiyel olarak çok büyük bir ticaret ortağımız. Şu anda işadamlarımız karşılıklı görüşüyor. İşadamlarımız, önümüzdeki dönemde İstanbul’u ziyaret etmek için çok heyecanlılar, Türk mutfağının lezzetlerinden tatmak istiyorlar.” dedi.

BİŞAD HEYETİNE VİZE MÜJDESİ

Türk işadamlarının ziyareti, vizeyi kaldırma çalışmalarını gündeme getirdi.

İş forumuna katılan Botsvana Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Amerika Masası Direktörü Tshenolo Modise, Türk vatandaşlarına artık vizenin kalktığı müjdesini verdi. Modise, “Sizinle bu sabah güzel bir gelişmeyi paylaşmak istiyorum. Hükümetimiz yakın ilişkiler kurmak istediği bazı ülkelerle olan vize rejimini gözden geçirme kararı aldı. Bu bağlamda Türk pasaportu taşıyanlara vizeyi kaldırdık. Artık Türkler sadece pasaportla Botsvana’ya girebilirler” cümleleri ile işadamlarını rahatlatan müjdeyi verdi.

BİŞAD’ın davetlisi olarak heyetle Botsvana’ya gelen Bahçelievler Belediye Başkan Yardımcısı Hikmet Tekiroğlu, geziyle ilgili düşüncelerini şu sözlerle paylaştı: “ BİŞAD ve Balkan İşadamları derneği Güney Afrika gezisi düzenledi ve beni de davet ettiler. Hem yönetici olarak hem işadamı olarak buraları gezip görmek için geldim. Gezimiz Cape Town’da başladı. Botsvana’ya vizeli giren son işadamları olduk. Buraya geldiğimizde bir sürprizle karşılaştık. Buradaki parlamentonun aldığı bir kararla Türk işadamları Botsvana’ya vizesiz olarak gelecek. Bizim gelmemiz herhalde hayıra vesile oldu. Dün akşam geldiğimizde Ticaret Bakanı Keletso Rakhudu toplantımıza katıldı, beraber yemek yedik. Burayı tanımaya çalışıyoruz, onlar bizi tanımaya çalışıyor. Botsvana’yı 2005 yılında tanımışız, tabii bu bir ilk adım, önemli bir adım, bu vizenin de kalkması ile birlikte Türkiye’den bir çok işadamının gelip buralarda ticaret yapacağını umuyorum.”

AYAĞININ TOZUYLA BOTSVANA’YA AYAKKABI İHRACATINA BAŞLADI

Beyazıt’ta ayakkabıcılık yapan Fatih Karabacak, ilk defa adımını attığı bir ülkede daha oteline yerleşmeden ayakkabı ihracatına başlamanın şaşkınlığını yaşadı. İş forumunda konuşan Karabacak, ihracat hikayesini şu sözlerle anlattı. “Şu anda bir hanımefendi ile ayakkabı terlik üzerine görüşüyoruz, isteklerini öğreniyoruz, işe yeni başladığını söyledi, taleplerini anlattı, kendisine mailden ürün kataloglarımızı, fiyatlarımızı göndereceğiz. Dün akşam yemeğinde de bizim Botsvana’ya geleceğimizi duyan bir iş kadını ile akşam yemekli olan programa geldi. Bu sabah otelde tekrar görüştük ve belirli bir bağlantı yapıldı. Sadece kendisine mal vermemizi istedi. Burada bayimiz olarak ürünlerimizi satmak istedi.”

BOTSVANA’DA YATIRIM İMKANLARI

Sahraaltı Afrika’da yer alan Botsvana’nın nüfusu 2 milyon. 2011’de yüzde 5,1 büyüyen Botsvana’da kişi başına düşen gelir 7 bin 730 dolar. Afrika’nın en liberal ikinci ekonomisi olan ülkede okuma-yazma oranı komşularının aksine yüzde 82 gibi yüksek bir oranda. Botsvana yatırım ofisi BEDİA yetkilileri yaptığı sunumda, enerji, tarım ve hayvancılık, madencilik, tekstik, gıda, eğitim gibi hemen her sektörde yatırıma ihtiyaç duyduklarını belirtti. Yabancı yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılamak için yasal düzenlemeler yaptıklarını, yatırımcılara arsa tahsili, vize işlemleri gibi hizmetler verildiğinin altı çizildi. İş forumunda, Botsvana’nın 203 milyar ton kömür rezervi olduğundan, dünyanın elmas piyasasının Belçika’dan Gaborone’ye taşındığından, metrekarede 2300 kw/h güneş enerjisi elde edildiğinin üzerinde duruldu.

BİŞAD'ın heyetinde inşaat, tekstil, gıda, mücevher, kimyasal sektörlerinden işadamları yer aldı.

Türk işadamları Botsvanalı işadamlarını 2013 yılının Haziran ayında TUSKON'un düzenleyeceği dünya ticaret köprüsüne davet etti. Botsvanalı işadamaları daveti memnuniyetle kabul ederek, bir heyetle katılacaklarını belirttiler.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER