ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 00:46

Türk-İş Genel Başkanlığına Atalay'ın seçilmesi


Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar, Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreterliğine seçilmesiyle ilgili, "Bundan sonra sendikasız milyonlarca emekçiyi örgütleyerek, sendikal hareketin gücünü ve etkisini artırmaya çalışacağız" dedi.
Alemdar, AA muhabirine Türk-İş'in Genel Teşkilatlandırma Sekreterliğine seçilmesiyle ilgili bazı değerlendirmelerde bulundu.
Genel Başkanlığını yaptığı Koop-İş Sendikasının bu sene 50. yılını kutlayacağını belirterek, Koop-İş'in 50 yıllık tarihi boyunca ilk kez Türk-İş yönetiminde görev aldığını vurguladı.
Koop-İş adına mutlu ve gururlu olduğunu ifade eden Alemdar, şöyle konuştu:
"Bugüne kadar kendi iş kolumuzdaki üyelerimiz için verdiğimiz mücadeleyi, bundan sonra tüm işçi sınıfı için vermeye gayret edeceğim. Üstlendiğim örgütlenme sekreterliği çok onurlu bir görev. Çünkü günden güne güç kaybeden sendikal hareketin gündemindeki en önemli konu örgütlenmedir. Bundan sonra sendikasız milyonlarca emekçiyi örgütleyerek, sendikal hareketin gücünü ve etkisini artırmaya çalışacağız."

"Çok geç kalınmış bir olay"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Yakup Akkaya da Türk-İş Genel Başkanlığına Ergün Atalay'ın seçilmesini, "çok geç kalınmış bir olay" diye niteledi.
Türk-İş'in 2011 yılında yapılan genel kurulunda kendilerinin muhalif olduğunu hatırlatan Akkaya, "Türk-İş'teki liderlik çok önemlidir. Bugün Türkiye işçi sınıfının problemleri, sorunları tıkanmış ve bu konuda bir çözüm üretilemiyorsa Türk-İş'te bir liderlik sorunu olmasından kaynaklanıyordu" ifadesini kullandı.
Akkaya, Türk-İş'in genel kurulundan itibaren yönetim değişikliği olmasını devamlı dile getirdiklerini belirterek, şunları söyledi:
"Olağanüstü genel kurul olmasını söyledik. Genel kurulda herkesi kavrayacak ortaklaşa bir yönetimin olabileceğini söylemiştik. Ama bugün yasal çerçevede yapılanlar karşısında yeni bir yönetim ve yeni Türk-İş başkanı belirlendi. Ergün başkanı uzun yıllardır tanıyoruz. Önyargılı değilim. Türkiye'deki çalışma hayatı içinde bulunduğu zor koşullarla ilgili birlik, beraberlik, bütünlük ve dayanışmayı sağlama konusunda şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda yapılacak çalışmalara da katkı vereceğimizi de şimdidien söylüyor ve yeni görevinde başarılar diliyorum."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER