ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 10:14

Türk Eximbank 2013 yılı ülke limitleri belirlendi


Türkiye İhracat-Kredi Bankası Anonim Şirketinin (Türk Eximbank) 2013 yılı ülke limitleri belirlendi.
     Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, Eximbank Yüksek Danışma ve Kredileri Yönlendirme Kurulu tarafından yabancı ülkelere yönelik nakdi ve gayrinakdi resmi destekli ihracat kredileri ile 2 yıl ve daha uzun vadeli sigorta işlemlerine ilişkin 2013 Yılı Programında belirlenen Türk Eximbank Ülke Limitleri Listesi, Bakanlar Kurulunca onaylandı.
     Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünün (OECD) resmi destekli ihracat kredilerine yönelik ülke risk sınıflandırmaları esas alınarak hazırlanan listeye göre, 0, 1 ve 2'nci grupta yer alan ülkeler için grup limiti azami 1,5 milyar dolar olarak belirlendi. Bu ülkelerin ülke tavanı ise yeni sisteme göre 750 milyon dolar oldu.
     3'üncü gruptaki ülkelere grup limiti 1,5 milyar dolar, ülke tavanı da 600 milyon dolar olarak tahsis edildi. 4'üncü grupta yer alan ülkeler için de grup limiti 1 milyar dolar, ülke tavanı 450 milyon dolar oldu. 5, 6 ve 7'nci grupta yer alan ülkeler için grup limiti 1 milyar 250 milyon dolar olarak belirlenirken, 5'inci gruba 400, 6'ncı gruba 350, 7'nci gruba ise 300 milyon dolar ülke tavanı tahsis edildi.
     Söz konusu limitler, yabancı ülkelere yönelik nakdi ve gayrinakdi resmi destekli ihracat kredileri ile 2 yıl ve daha uzun vadeli sigorta faaliyetlerine ilişkin ülke limitleri olup, 2013 yılında Ülke Kredi/Garanti Programı kapsamında yapılacak kredi tahsisi ile kapsama alınacak sigorta tutarını ifade ediyor.
     Ülke kredileri kapsamında 1,5 milyar dolar proje ve 500 milyon dolar mal kredisi olmak üzere toplam 2 milyar doları nakdi ve 500 milyon doları gayrinakdi olmak üzere toplam 2,5 milyar dolar kredi kullandırılması öngörüldü.
     Orta Uzun vadeli Sigorta Programı kapsamında 500 milyon dolar tutarında destek sağlanması planlanırken Ermenistan, Güney Kıbrıs Rum kesimi ve Kuzey Kore bu kapsamın dışında tutuldu.
     OECD risk sınıflandırmasında belli bir risk sınıflamasına tabi tutulmamış ülkeler, 7'nci grup ülke olarak kabul edilecek.
     Bu arada, karara göre, işlemin Türk Eximbank Yönetim Kuruluna sunulduğu aşamada ilgili ülkenin içinde bulunduğu grubun limitleri dikkate alınacak.
     Bir yıl içinde bir ülkeye açılacak ülke kredisi ve kapsama alınacak orta ve uzun vadeli sigorta toplamı, belirlenen grup içi ülke tavanını aşamayacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER