ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 14:51

"Türk ekonomisinin geleceği parlak"

"Türk ekonomisinin geleceği parlak"


Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu'nun (ESİDEF) konuğu olarak İzmir’e gelen ABD’li işadamı heyeti, İzmir Genç İş Adamları Derneği (İGİD) üyeleriyle buluştu. Heyete başkanlık eden lllinois Ticaret ve Yatırım Geliştirme Ofisi Genel Müdürü Iwona Bochenska, ABD-Türkiye ekonomik ilişkilerinin potansiyelin gerisinde olduğuna dikkat çekerek İzmirli işadamlarına ABD pazarına Illinois eyaletinden girmelerini önerdi. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren 11 kişilik ABD’li işadamı heyeti, İGİD’in Gaziemir’deki binasında ikili iş görüşmeleri yaparak karşılıklı ticaret ve yatırım imkanlarını araştırdı. İzmirli işadamlarına Illinois eyaletindeki muhtemel işbirliği ve iş potansiyelini yakından tanıma fırsatı veren organizasyonda özellikle inşaat malzemeleri, gıda ve lojistik sektörlerinde iş bağlantıları yapıldı.

Türkiye ve İzmir’de bulundukları süre içinde yaptıkları görüşmelerde Türk ekonomisinin potansiyeli hakkında önemli bilgiler edindiklerini ifade eden Iwona Bochenska, Türk ekonomisinin son yıllarda önemli bir atılım içinde olduğunu kaydetti. Türk ekonomisindeki bu gelişmenin ABD’de dikkatle izlendiğini aktaran Bochenska, “Türk ekonomisinin geleceğinin parlak olduğunu düşünüyoruz. Türk ve İzmir ekonomisinin gelişiminde ABD ve Illinois eyaleti önemli katkılar sunabilir. İzmir hem ekonomik potansiyeli ile hem de inanılmaz turizm varlığı ile önemli kazanımlar sağlayabilir. İzmirliler daha sık ABD’ye ve Illinois’e gelmeli ve İzmir’i anlatmalılar. İzmir’de ekonomik olarak bizim ilgimizi çekebilecek çok özellik var.” diye konuştu. Heyette yer alan Türkiye’nin Şikago Başkonsolosluğu Ticari Ateşesi Sevtap Akgüloğlu de yapılan görüşme ve kurulan bağlantıların önemini vurguladı ve hedeflerinin Türkiye-ABD ticaretini daha ileri taşımak olduğunu söyledi.

İGİD Başkan Yardımcısı Selim Doğanata ise dev bir ekonomi olan ABD pazarından alınabilecek küçük payların bile İzmir için büyük önem taşıdığını vurguladı. Doğanata, önümüzdeki dönemde İGİD üyeleri olarak Illinois ve ekonomi merkezi Şikago’yu içine alan bir iş gezisi düzenleyecekleri bilgisini verdi. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER