ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 18:02

"Turizm stratejik sektör haline geldi"

"Turizm stratejik sektör haline geldi"


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, turizmin Türkiye'nin geleceğinin stratejik sektörü haline geldiğini söyledi. Çelik, bakanlığının en önemli konularının başında Antalya'nın marka algısının güçlendirilmesinin geldiğini belirtti.

        Ömer Çelik, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından Antalya Kundu Lara Barut Otel’de düzenlenen yemeğe katıldı. Yemekte konuşan Bakan Çelik, Antalya'yı turizm sektörünün merkezi olarak niteledi. Çelik, "Bana deseler ki 'Turizm Bakanlığı nedir?' ben de derim ki olay Antalya’da geçiyor. Turizm bakanının ikinci mekânı demiyorum, Ankara’dan sonraki paralel makamı Antalya’dır.” dedi.

        Sorunların tek tek yazılarak çözülemeyeceğini kaydeden Çelik, "Hep birlikte önümüze büyük bir vizyon koyacağız. Önceliklerimizi belirleyeceğiz. Sorunları bu şekilde çözeceğiz." ifadesini kullandı.

        Son 10 yılda halk devrimi gerçekleştiğini kaydeden Bakan Çelik, 300 yıllık dengelerin değiştiğini ancak Türkiye’nin ekonomisinin dimdik ayakta olduğunu belirtti. Türkiye’nin Ortadoğu’da demokratik model olduğunu belirten Çelik, kuzeyindeki ülkeleri için de ekonomisiyle model bir ülke lideri olduğunu kaydetti.

        Türkiye’nin turizm algısının değişeceğini vurgulayan Ömer Çelik, turizmin Türkiye'nin geleceğinin stratejik sektörü olduğunu ifade etti. Çelik, asıl yapılması gerekenin Türkiye’nin dünyadaki kültür ve turizm imajını güçlendirmek olduğunu bildirdi.

        50 milyar dolarlık turizm gelirine ulaşmak için 2023'ün beklenmesine gerek olmadığına dikkat çeken Çelik, turizmcilere şöyle seslendi: "Biz bu rakamı çok önce yakalarız, siz varsanız bu hedefi daha önce gerçekleştirmeye ben varım. Bizim sorunlarımızın altını çizerek, sektörü bir ağlama duvarına dönüştürerek, sorunlarımızın içinde yuvarlanarak kaybedecek vaktimiz yok. Bütün bu sorunları çözme noktasında irademiz tam. Sizler zaten tüm bu engelleri, sorunları aşarak gelmişsiniz. Vizyonumuzu ortaya koyacağız, bunu paylaşacağız ve önceliklerimizi belirleyeceğiz. Yani artık Kartaca'yı savunma zamanı bitti, Roma'ya saldıracağız, hep beraber.''

        Antalya Valisi Ahmet Altıparmak ise turizm alanında önemli başarılara imza atıldığını ancak bu başarıların devamı için yasal düzenlemelerin de yapılması gerektiğini söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER