ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 13:30

Turizm sektörü 7 ayda 2,64 milyar TL yatırım teşviği aldı


Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), turizm sektörünün 7 aylık dönemde, 219 proje için 2,64 milyar TL’lik yatırım teşviği aldığını açıkladı. Yenileme, komple yeni yatırım ve modernizasyon gibi amaçlarla kullanılacak teşviklerin 2,51 milyar TL’si ile 186 adet komple yeni yatırıma ayrılıyor.

    Sektör, 186 adet komple yeni yatırım projesi ile 40 bin yeni yatak üretirken, 10 binden fazla kişiye de iş imkanı sağlayacak. AKTOB Ar-Ge Birimi hesaplamalarına göre; komple yeni yatırımlarda; tesis türlerinde, ilk sırayı yüzde 37 ile 3 yıldızlı ikinci sırada da yüzde 32 ile 4 yıldızlı oteller yer alıyor. Öte yandan teşviklerin, yüzde 14’ü ile 5 yıldızlı, yüzde 11 ile de butik oteller yapılacak.

    AKTOB verilerine göre teşviklerin yatak sayısı bazında, illere göre dağılımında, ilk sırayı yüzde 31 ile Antalya aldı. Bunu İstanbul, Hatay, Muğla, Mersin, Balıkesir ve İzmir izledi. Teşviklerin oluşturulacak istihdam sayısı bazında dağılımında ise yüzde 31 ile yine Antalya başı çekiyor. Ardından, İstanbul, Muğla ve Balıkesir geliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER