ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 14:20

Turhan'dan, BİST ve VİOP'ta işlem saatleri açıklaması: "Gündemimizde..."


 

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, dünyadaki gelişmiş piyasaların en fazla 1 ya da 2 gün kapalı olduğunu belirterek, "Dünyada piyasaların kapalı olduğu günler son derece sınırlıdır. İstanbul Finans merkezi bağlamında Türkiye'de finans sektörünün mesai düzenini değerlendirmek gerekiyor" dedi.
AA muhabirinin piyasalarda işlem saatleri ve tatil takvimine ilişkin sorularını yanıtlayan Turhan, Vadeli işlem sözleşmelerinin daha uzun süre yapılabilmesi konusunda çeşitli çalışmalarının bulunduğunu açıkladı.
Turhan, " Vadeli işlem sözleşmelerinin daha uzun sürelerle yapılması konusunda biz de düşünüyoruz. Doğrudur, burada birkaç hassas dengeyi birden değerlendirmemiz lazım. Yatırımcı daha uzun süreli işlem yapmak talebinde bulunuyor. Biz bunları değerlendiriyoruz" dedi.
İşlem saatlerinin konusundaki tartışmaların tatil sürelerine de dikkati çektiğini bildiren Turhan, "Şimdi Kurban Bayramı olunca neredeyse bir hafta piyasa tamamen kapalı. Tabii bu arada birtakım gelişmeler olabiliyor. Yatırımcılar pozisyonlarını buna göre düzenleyemiyor" diye konuştu.

- "Kurban Bayramı'nda sektörün 4 gün tatil yapması doğru mu?"

Finans piyasaları genelinde tatil süreleriyle ilgili bir değerlendirme sürecine girilmesi gerektiğini aktaran Turhan, "İşte burada İstanbul Finans Merkezi Projesi bağlamında Türkiye'de finans sektörünün mesai çalışma düzenini bir değerlendirmek gerekiyor. Acaba Kurban Bayramı'nda bütün finans sektörünün 4 gün tatil yapması doğru mu? Veya kanunen resmi tatil olmayan ama piyasaları kapattığımız çeşitli günler var. Dünyada genel olarak baktığınız zaman piyasaların kapalı olduğu günler son derece sınırlı. Onlar da 1 gün, bilemediniz 2 gün oluyor en fazla. Yani genellikle arka arkaya 2 günden fazla piyasaların kapalı olduğu bir uygulama yok" ifadelerini kullandı.
İşlem saatleri ve piyasaların tatil olacağı günlere ilgili paydaşların katılımıyla karar verilebileceğini dile getiren Turhan, "Buna biz Borsa olarak tek başımıza çözüm getiremeyiz. Konunun çalışma ve iş hukukyla ilgili yönü de var. Ama şu kadarını söyleyebilirim, biz bu durumun farkındayız ve bunu da piyasaların gelişimine katkı sağlayacak şekilde işlem saatlerini nasıl yeniden düzenleyebiliriz konusunda sürekli çalışıyoruz. Bakın son 2 senede seans saatlerinde birçok değişiklik oldu" değerlendirmesini yaptı.
İşlem saatleri konusunu bütüncül bir yaklaşımla ele almanın gerekliliğine vurgu yapan Turhan, sözlerini şöyle tamamladı:
"Bu sadece piyasanın, bir elektronik platformun açık olmasından ibaret değil. Gerçekleşen işlemlerin takas süreçleri var, risk yönetimi boyutu var. Yani bunu bütüncül bir yaklaşımla ele almak lazım ki sağlıklı bir sonuç ortaya çıksın. Şunu da göz ardı etmemek gerekli biz şu anda aynı zamanda büyük bir teknoloji platformu değişikliğini de eş anlı olarak yürütüyoruz. Aynı anda birden fazla işi yapmaya kalktığınız zaman bazen karışıklık doğabilir. Ona da mahal vermemek lazım."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER