ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 14:46

Tunuslu Bakan: "Dünya Afrika kıtasına yöneldi"

Tunuslu Bakan: "Dünya Afrika kıtasına yöneldi"


Antalya Genç İşadamları Derneği'ni (AGİD) ağırlayan Tunus Yatırım Bakanı Riadh Bettaieb, dünyanın Afrika'ya yöneldiğini vurgulayarak, "Tunus, Afrika'nın anahtarıdır. Türk iş adamlarını Tunus'a bekliyoruz." dedi.

30'a yakın Antalyalı iş adamıyla Tunus'u ziyaret eden AGİD heyeti, 'uçaktan iner inmez' ülkenin TÜSİAD'ı olarak kabul edilen Connect İşadamları Derneği'nin konuğu oldu. Tunuslu iş adamlarıyla tanışan heyet, sabah da Yatırım Bakanının konuğu oldu. Palace Otel'de düzenlenen Türk -Tunus iş adamları toplantısına Büyükelçilik Müsteşarı Nilüfer Kaygısız, Ticaret Müsteşarı Günal Yağan, Bosphore Consulting Başkanı Mevlüt Boztaş, Fipa temsilcisi Jihene Ben Romdhane katıldı.

'Arap Baharı' kıvılcımının ateşlendiği ülke olan Tunus'ta 14 Ocak'tan sonra yeni bir dönem başladığını söyleyen Yatırım Bakanı Riadh Bettaieb, ülkenin demokratikleşme adına önemli adımlar attığını ifade etti. Türk iş adamlarına "Emin bir ülkeye geldiniz." mesajı veren Bakan Bettaieb, yeni teşvik kanunları çıkarmak için çalıştıklarını ve Türk iş adamlarını Tunus'a beklediklerini ifade etti. Bütün dünyanın şu an Afrika kıtasına yöneldiğini aktaran Bakan, " Afrika’nın anahtarı Tunustur." dedi.

Tunus ile Türkiye’nin birbirine çok benzediğini belirten Bettaieb, "Yeraltı kaynaklarımız fazla yok. Ama iyi yetişmiş insanımız var. Bölgede rekabet edebilecek bir ülkeyiz. İhracat yapan birçok firmamız var. Bunların büyük bir kısmı da teknolojik ürün. İlaç, otomobil ve uçak yedek parçası ihraç ediyoruz. Bu alanların dışında tarım sektöründe de Türkiye ile yatırımlar yapabiliriz." diye konuştu.

Dünyanın çeşitli ülkelerine iş gezileri yaptıklarını dile getiren AGİD Başkanı Ahmet Yahya Taşçı da samimiyeti ve konukseverliği ile Tunus'ta kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini ifade etti. Taşçı, söz konusu ülkeyle turizm ve tarım başta olmak üzere tüm sektörlerde işbirliği yapmayı hedeflediklerini aktardı.

Yatırım Bakanı Riadh Bettaieb, " Biz dersimize çalıştık. Tunuslu iş adamları sizi bekliyor." diyerek yapılacak görüşmelerin güzel sonuçlanması temennisinde bulundu. Öğleden sonra Tunuslu iş adamlarıyla ikili görüşmeler yapan Antalyalı heyet, yarın da Tunus'un sanayi şehri Sousse'da iş adamlarıyla bir araya gelecek. Heyet, 3. gün ise Tunus'un kültür başkenti Kayravan'ı ziyaret edilecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER