ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 14:57

TÜMSİAD’tan ‘Çatışma Yönetimi’ semineri

TÜMSİADtan Çatışma Yönetimi semineri


Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Osmaniye Şubesi’nde iş adamlarına “Çatışma Yönetimi” semineri verildi.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Musa Şanal, sivil toplum örgütlerinde, birlikte ve yakın ilişki içinde çalışan insanlar arasında çatışma çıkmasının doğal olduğunu söyledi. Çatışma yüzünden insanların birbirine küsmesi, darılması, hasım olması, kavga etmesi ve ilişkilerinin bozulmasının doğal ve normal olmadığını söyleyen Şanal, “Klasik yönetim yaklaşımları, çatışmayı, organizasyonlar için patojenik (hastalık nedeni) bir yapı olarak görmüş ve ivedilikle ortadan kaldırılması gerektiğini belirtmiştir. Modern yönetim yaklaşımları ise çatışmayı, ilerleme ve gelişmenin bir itici gücü olduğunu savunarak, çatışmanın yapıcı duruma gelmesi üzerinde durmaktadır. İşletmenin etkinliği için belirli düzeyde bir çatışma olmasının, arzulanan bir gerçek olduğu yapılan araştırmalarla açıkça ifade edilmektedir.” dedi.

Çoğu çatışmaların iyi yönetildikleri takdirde yıkıcı olmaktan ziyade, örgütlerde çeşitli davranış biçimlerinin ve karar alternatiflerinin ortaya çıkarılması açısından esneklik sağlayacağını ve bireylerin yaratıcılığını güçlendireceğini ifade eden Şanal, “Eğer çatışma etkin bir şekilde yönetilemezse stres ve işten bıkkınlık, iletişimde azalma ve bozukluk, güvensiz ve şüpheci bir ortamın oluşması, değişime direnç, örgüte bağlılığın azalması ve savurganlık görülebilir.” diye konuştu.

“Çatışma Yönetimi” semineri için OKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Musa Şanal ve katılımcılara teşekkür eden TÜMSİAD Osmaniye Şube Başkanı Murat Özkardeş, eğitim seminerlerinin devam edeceğini söyledi. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER