ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 19:02

Tüketiciye ‘bankalara gitmeyin’ çağrısı


Tüketici Hakları Deneği (THD), vatandaşları 13-14 Mart günlerinde bankalara gitmemeye çağırdı.

Derneğin başkanı Hakan Reyhan tarafından Ankara Kızılay’da yapılan basın açıklamasında bankaların tüketicileri soydukları ve otuzdan fazla işlemden çok değişik miktarlarda aldıkları haksız ücretlerin yıllık tutarı 17 milyar TL dolayında olduğu belirtildi.

Açıklamada Bilgi Edinme Yasa’sına göre 10 sayfaya kadar tüketicilere verilen çeşitli belge, doküman, ekstre ve yazılardan herhangi bir ücret alınmaması gerektiği halde bankalar söz konusu belge ve yazılardan ücret aldığını vurgulandı.

“BANKALAR YARGI KARARLARINA UYMUYOR”

Bankaların yargı kararlarına, yasalara uymadığını söyleyen THD Başkanı Hakan Reyhan “Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin Kararlarına göre, bankalarca alınan yıllık kredi kartı aidatı, dosya masrafı, yeniden yapılandırma ücreti gibi ücretlerin haksız bir ücret olduğu ve tüketiciye iade edilmesi gerektiği belirtiliyor.” dedi.

Reyhan, bankaların Yargıtay kararlarına uymadığına işaret ederken; 2003-2012 döneminde bankaların kasasındaki tüketicilerin alacağı olan yıllık kart aidatı miktarının yaklaşık 10 milyar TL olduğunu dile getirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER