ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 13:51

Tüketicilere ''ucuz bal'' uyarısı


Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, televizyonlarda, reklamlarda ucuz bal satışı yapan firmalara itibar edilmemesi gerektiğini söyledi.
    
Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın geçen yıl ürünleri analiz edilen ve ''sahte bal'' satışı yapan 5 firmayı deşifre ettiğini anımsattı.
    
Bazı medya organlarında bal reklamlarının sürdüğünü dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:
    

''Televizyonlarda, reklamlarda ucuz bal satışı yapanlara itibar edilmemeli. Bu tür şeyler tüketiciyi mağdur ediyor. Doğrudan satış yapan bu firmaların sattığı ürüne bal demek doğru değil. Birlik olarak yaptığımız analizlerde sonucu olumsuz çıkan firmaları bakanlığa bildirdik. Denetim gibi bir görevimiz yok ama bal dışı ürünlerle ekmeğimizin paylaşılmamasının mücadelesini veriyoruz. Üretici olarak hak ve hukukumuzu arıyoruz.
    

Tüketiciler güvendiği, bilenen markalardan ürün almalı. Doğrudan satış yapan bu firmalar, sattıkları ürün bal olmadığı için bu fiyata bile çok büyük paralar kazanıyor. Raf parası vergi ödemiyorlar. Tüketicilerimiz, reklamla eve teslim satış yapanlara tüketici itibar etmesin. Market raflarında satılan ürünün muhatabını bulmak kolay. Doğrudan satış yapan firmalarda sorumlusu aranınca bulunmuyor.''
    
''Üreticiden bal almadan bal satıyorlar''
    
Hatay Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Ekici ise ucuz bal reklamı yapan bazı firmaların üreticiden bal almadan satış yaptığını savundu.
    
Firmaların Türkiye'nin değişik yerlerinden bal aldıklarını söylediklerini ifade eden Ekici, ''Bu tür satışlar ilk başladığında organik bal, çiçek bal, kovan balı denilerek 1 kilosu 100 liraydı. Sonra bir bir artırdılar. Reklamlarda '270 liralık ürün sadece 110 lira' diyorlar. Kandırmaca değilse 270 liralık ürünü bu fiyata nasıl satıyorlar. Yanında 70 liralık polen veriyorlarsa balın kilosu kargo ücreti düşüldüğünde 5 liraya geliyor. Tüketicinin kilosu 5 TL'ye satılan balı sorgulaması lazım. Vatandaşlar bal yerine glikoz alıyorlar'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER