ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ekim 2014 Çarşamba 18:42

Tüketici bankalardan bezdi

Tüketici bankalardan bezdi

DSO Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, son dönemde kredi kartı ve bireysel kredi kullanımındaki gerilemenin, ekonomik ve sosyal yönden olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.


Denizli Sanayi Odası (DSO) Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, son dönemde kredi kartı ve bireysel kredi kullanımındaki gerilemenin, ekonomik ve sosyal yönden olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Keçeci, DSO meclis toplantısında yaptığı konuşmada, kredi kartları kullanımı ve bireysel kredilerin Türkiye'nin en büyük ekonomik ve sosyal sorunlarından biri haline geldiğini belirtti.

Bireysel kredilerin 2005-2013 periyodunda tırmanışının korkutucu seviyede olduğuna işaret eden Keçeci, şunları söyledi:

"DSO olarak 2005'ten bugüne takip ettiğimiz kredilerin sektörel dağılımında, 2013 sonuna kadar bireysel kredilerde hem Denizli'de hem de Türkiye'de amansız bir yükseliş yaşandı. Bu zaman dilimi içinde Denizli'de kullandırılan tüm krediler arasında bireysel kredilerle kredi kartlarının oranı yüzde 17,10'dan yüzde 27,30'a yükseldi. Türkiye çapında ise bu oran yüzde 20'lerden yüzde 31'lere yükseldi. 2014'ün ilk yarısında Denizli ve Türkiye genelinde bu oranlar sırasıyla yüzde 25,43 ve yüzde 29,48'e geriledi. Son dönemde kredi kartı ve bireysel kredilerin kullanımında yaşanan gerileme, ekonomik ve sosyal yönden olumlu bir gelişme. Reel ekonomiye ve sosyal hayatımıza sayısız olumsuz etkisi olan bu gelişimi durdurmak adına hükümet tarafından alınan tedbirlerin etkileri görülmeye başladı. Alınan tedbirlerin meyveleri toplanmaya başlıyor görünüyor ki 2014'ün ilk yarısında 2005'ten bugüne ilk kez bireysel kredilerin toplam krediler içindeki payının gerilediğini görüyoruz."

- Pamuk fiyatları

Pamuk fiyatlarının, 24 Eylül Çarşamba günü yaklaşık yüzde 3 düşüşle 61,02 sent düzeyine indiğini dile getiren Keçeci, "Böylece pamuk 2009 yılı Ekim ayındaki 60,67 sentten sonra en düşük seviyesini görmüş oldu. Pamuk fiyatlarında yılbaşından bu yana düşüş yüzde 28'e yaklaştı" dedi.

Pamuk fiyatları üzerindeki baskının devam edeceği ve fiyatların 55 sente kadar düşebileceğinin öngörüldüğünü vurgulayan Keçeci, pamuk fiyatlarındaki düşüşün tekstil şirketlerinin marjına olumlu yansımasının beklendiğini kaydetti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER