ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 13:53

TÜİK: "Türkiye’de gıda ürünleri AB’den ucuz"


 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye’nin gıda ve alkolsüz içecekler ana grubu fiyat düzeyi endeksinin 88 olduğunu açıkladı. Hesaplamalar Türkiye’de gıda ürünlerinin Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden daha ucuza mal olduğu sonucunu ortaya koydu.

Satınalma İşgücü Paritesi çalışmalarını Avrupa Karşılaştırma Programı kapsamındaki Eurostat organizasyonunda yapan TÜİK ‘Satınalma İşgücü Paritesi, Gıda, İçki ve Tütün 2012’ bültenini yayınladı.
Fiyat Düzeyi Endeksi’nin, ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna göre alım gücünün göstergesi olduğu belirtilerek, “Bir ülkenin fiyat düzeyi endeksi, 100’den büyük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre ‘pahalı’, 100’den küçük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre ‘ucuz’ olarak ifade edilmektedir.” bilgisi verildi.

Bu çerçevede Türkiye’nin 2012 yılı sonuçlarına göre; gıda ve alkolsüz içecekler ana grubuna ilişkin fiyat düzeyi endeksi 88 olduğunu hesaplayan TÜİK'in açıklamasında, “Bu değer, gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda, 27 Avrupa Birliği ülkesi genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin, Türkiye’de 88 Euro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceğini göstermektedir. Karşılaştırmalarda, 27 Avrupa Birliği üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 1 üyeliğe kabul edilen ülke (Hırvatistan), 4 aday ülke (Türkiye, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan) ve 2 potansiyel aday ülke (Arnavutluk ve Bosna-Hersek) kapsanmaktadır.” denildi.

GIDA VE ALKOLSÜZ İÇECEKTE EN PAHALI NORVEÇ

Ülkeler itibariyle karşılaştırıldığında 37 ülke arasında gıda ve alkolsüz içecekler ana grubuna ilişkin fiyat düzeyi endeksi en yüksek ülke 186 ile Norveç, en düşük ülke ise 58 ile Makedonya oldu.
Türkiye’nin ‘gıda’ alt grubundaki fiyat düzeyi endeksi, 2012 yılı sonuçlarına göre 87 olarak gerçekleşti. Bu değer, ‘gıda’ grubu için Türkiye’nin AB ortalamasından yüzde 13 daha ucuz olduğu anlamına gelmektedir. Diğer taraftan, en yüksek fiyat düzeyi 205 ile ‘alkollü içecekler” alt grubunda, en düşük fiyat düzeyi 64 ile ‘tütün ürünleri’ alt grubunda gözlendi.

Gıda alt grubunda yer alan sınıflar içerisinde en yüksek fiyat düzeyi endeksi 122 ile süt, peynir ve yumurtada, en düşük fiyat düzeyi endeksi 70 ile ekmek ve tahıllarda gerçekleşti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER