ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 11:38

TÜİK Başkanı Aydemir: İstatistik olmadan ülke gerçekleri görülemez


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Birol Aydemir, doğru, güvenilir, tutarlı, güncel, karşılaştırılabilir verisi olmayan ülkelerin uluslararası alanda kendilerini yeterince ifade edemeyeceğini belirtti. Aydemir, bu ülkelerinin kendilerini tanıtamayacağını ve diğer ülke ya da topluluklarla karşılaştırıp gerçek durumlarını göremeyeceklerini söyledi.

Birol Aydemir, 'Türkiye İstatistik Günü' ve TÜİK'in kuruluşun 87. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, küreselleşme ile birlikte kullanıcı ihtiyaçlarının arttığını ve farklılaştığına dikkat çekti. Aydemir, daha güncel, daha detaylı ve kapsamlı istatistiklerin, daha güçlü ve tutarlı bir istatistik sisteminin bu noktada bir gereklilik olarak ortaya çıktığını aktardı. Bir ülkenin gelişmesine yönelik doğru politikaların belirlenmesi için en önemli unsurlardan birinin, doğru ve zamanlı bilgiye sahip olmak olduğuna işaret eden Aydemir, "Bilimsel metotlarla elde edilmiş güvenilir istatistikler olmaksızın doğru kararlar alınması, kısa veya uzun vadeli planlar yapılması düşünülemez. Doğru, güvenilir, tutarlı, güncel, karşılaştırılabilir verisi olmayan ülkeler, uluslararası alanda kendilerini yeterince ifade edemez, tanıtamaz ve diğer ülke ya da topluluklarla karşılaştırıp gerçek durumlarını göremezler. Bu nedenle bütün modern devletler, karar alma ve planlamaya yönelik verileri toplayarak bu verileri ulusal ve uluslararası ihtiyaçlar doğrultusunda resmi istatistiğe dönüştüren güçlü kurumlar oluşturmuşlardır.” dedi.

        İLK 'DEFTERHANE' OLARAK KURULDU

        Türkiye’de, Cumhuriyet döneminden çok öncesinde sınır belirleme, vergi toplama, toprak dağılımına yönelik kayıt tutma gibi amaçlarla çalışmalar yapıldığını ve kurumlar oluşturulduğunu hatırlatan TÜİK Başkanı, sonraki gelişimi söyle anlattı:
"1389 yılında kurulan 'Defterhane' bugünkü istatistik kurumumuzun nüvesini oluşturmaktadır. Cumhuriyet döneminde de mevcut durumu resmetmek ve doğru adımları atmaya destek vermek üzere 25 Nisan 1926 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Kararname ile Başvekâlete bağlı 'Merkezi İstatistik Dairesi' adı ile bugünkü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kurulmuştur.”

        İHTİYAÇLAR PARALELİNDE DEĞİŞTİ

        Birol Aydemir, sürekli değişen ihtiyaçlar paralelinde 1930, 1956, 1962, 1984, 1989 ve 1990 tarihlerinde çıkarılan kanun veya kanun hükmünde kararnameler ile kurumun yapısında ve görevlerinde değişiklikler yapıldığına işaret etti. 2005 yılında yürürlüğe giren Türkiye İstatistik Kanunu ile TÜİK, yeni dönemin gereklerini karşılayacak biçimde yapılandırıldığına dikkat çeken Aydemir, kurumun faaliyetlerinin, istatistik üretimi ve Türkiye İstatistik Sistemi’nin koordinasyonu olarak belirlendiği, 63 kurum ve kuruluşun katıldığı çok aktörlü istatistik sistemindeki en önemli veri sağlayıcılardan birisi olduğunu kaydetti.

        Aydemir, "Uluslararası standartlarda, kullanıcı odaklı ve sürdürülebilir bir istatistik sistemi kurma' vizyonu ile hareket eden TÜİK, cevaplayıcılardan aldığı bilgilerle kapsamlı ve kaliteli istatistik üretme, dolayısıyla da ülkemizin ekonomik, sosyal, kültürel yaşamına katkıda bulunma yönündeki çabalarını her geçen gün artırarak devam ettirmektedir. İstatistiğin evrensel bir konuşma dili konumuna geldiği günümüzde TÜİK, çalışmalarını daha ileriye götürmek amacıyla gerek kurumsal, gerekse istatistik yöntemleri ve uygulamaları alanında kendini sürekli yenilemektedir. Diğer taraftan, edindiği bilgi ve tecrübelerini ulusal ve uluslararası platformdaki kurum/kuruluşlarla paylaşarak istatistik çalışmalarına yön veren bir yaklaşım izlemektedir." dedi.

        TÜİK 3442 PERSONEL İLE İSTATİSTİK OLUŞTURUYOR

        Bünyesinde 3442 personel barındıran TÜİK’in 2012 yılında doğrudan alandan veri derlemek suretiyle yaptığı 62 adet araştırmada, 375 bin 899 hane halkı ve 1 milyon 262 bin 156 fert ile ayrıca 1 milyon 5 bin 487 işyeri, tarımsal işletme, üniversite, kamu kurum ve kuruluşu ile görüşerek çeşitli veriler elde ettiğini söyleyen Aydemir, "Söz konusu araştırmaların büyük çoğunluğu 26 bölge ve Türkiye bazında tahmin verecek şekilde yapılandırılmaktadır. 2012 yılında bu çalışmalardan elde edilen bilgilerle 80 farklı konuda 267 adet haber bülteni yayımlanmıştır. Onurlu bir geçmişe sahip Türkiye İstatistik Kurumu’nun 87. kuruluş yıldönümü ve Türkiye İstatistik Günü ile tüm dünyada istatistiğin önemi ve etkileri konusunda farkındalık yaratmak, istatistik ve olasılık bilimine ilişkin çalışmalardan tüm kullanıcıları haberdar etmek amacıyla kutlanan 2013 Dünya İstatistik Yılı vesilesiyle, istatistik çalışmalarında geçmişte ve günümüzde emeği geçen tüm istatistik camiasına teşekkür ediyorum." açıklamasında bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER