ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 13:26

TÜBİTAK projelerine yurt dışından ilgi


TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, şu anda satış noktasına gelmiş, özel sektöre devretmeyi düşündükleri projeler olduğunu belirterek, ''Bırakın Türkiye'ye, ihraç edilme potansiyeli olanlar var. Birtakım ülkeler de şu anda onları kullanmayı istiyorlar'' dedi.
    
Koç Üniversitesi ile Çin'in önde gelen akademik kuruluşlarından Fudan Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen ''Türkiye ve Çin Buluşması: Enerji Gündemi'' başlıklı konferansının açılışında konuşan Altunbaşak, Milli Hidroelektrik Santral Sistemi'nin Geliştirilmesi ve Üretilmesi Projesi hakkında bilgi verdi.
    
Türkiye'deki akarsulardaki suyun bir bölümünün boşuna aktığını belirten Altunbaşak, buralara orta ölçekli hidroelektrik santralleri (HES) kurulduğu zaman aşağı yukarı 20 milyar dolarlık bir gelir elde edileceğini söyledi.
    
Bu projelerin cari açığı azaltmak adına önemli projeler olduğunu aktaran Altunbaşak, Türkiye'nin HES potansiyelini kullanması gerektiğini ifade etti.
    
Türkiye'deki HES'lerin rehabilitasyona ihtiyacı olduğunu anlatan Altunbaşak, bunun maliyetinin yaklaşık 15 milyar dolar olduğunu dile getirdi.
    
HES'lerle ilgili bir model geliştirme çalışmasına başladıklarını vurgulayan Altunbaşak, sözlerine şöyle devam etti:
    
''Bütün üniversitelerimizden katkı bekliyoruz. Burada sadece TÜBİTAK'ın, sadece bakanlıkların katkıları olmamalı. TÜBİTAK bu konuda araştırma yapıyor ama diğer yandan destek de veriyor üniversitelere. Geçen sene bin 511 çağrılı projelerimizi açtık ve ilk çıkan, birinci konu enerji alanındadır. Geçen sene yayınlanan 22 tane çağrının 12 tanesi enerji alanında çıkmıştı. 2011 yılında güneş enerjisi alanında TÜBİTAK'a 8 proje verilmiştir. Bor teknolojilerinde, kömür teknolojilerinde, elektrikli araçlarda toplamda 266 tane başvuru alındı. Enerji Bakanlığımız ile bir protokolümüz var. Protokolün amacı bunların her birini Türkiye'ye milyar dolarlar seviyesinde kazanımlar sağlayacak proje haline getirmek. Burada Çin, enerji arzı açısından Türkiye'ye çok benziyor. Bu yüzden birbirimize yardımcı olabileceğimiz birçok alan var.''
    
     -''Projelerin yarısında üniversite sanayi işbirliği var''-
    
     TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak, neredeyse projelerin yarısında üniversite sanayi işbirliği olduğunu söyledi. TÜBİTAK'ın bu konu ile yakından ilgilendiğini aktaran Altunbaşak, Türkiye'deki üniversite potansiyelinin kullanılması gerektiğini ifade etti.
    
TÜBİTAK olarak projeleri belli noktaya getirip sonra çekilmek istediklerini vurgulayan Altunbaşak, ''Amacımız belli bir noktaya getirip, ondan sonra özel sektöre devretmektir'' dedi.
    
Birikimleri ve kaynakları olduğunu anımsatan Altunbaşak, konuşmasını şöyle tamamladı:
    
''Bu kaynakları kullanarak, uluslararası partnerlerle, üniversitelerimizle bu işi olgunlaştırdıktan sonra bakanlığımıza, özel sektöre devredilmesi planlanıyor. Yakın zamanda elektrikli otomobil konusunda toplantı yaptık. Elektrikli otomobil konusunda Ar-Ge'de düğmeye bastık. O teknolojik kırılıma hazır olmak istiyoruz.
    
Ciddi projeler var. Şu anda satış noktasına gelmiş, hatta özel sektöre devretmeyi düşündüğümüz projeler var. Çünkü şu anda gerçekten inanılabilecek noktaya gelmiş. Bırakın Türkiye'ye, ihraç edilme potansiyeli olanlar var. Birtakım ülkeler de şu anda onları kullanmayı istiyorlar.''

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER