ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 22:37

TÜBİSAD atık elektronik alet toplamak için yetki istiyor


Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), atık elektrikli ve elektronik eşyaların toplama ve bertarafı konusunda yetkilendirilmiş kuruluş olmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurma kararı aldı.
     TÜBİSAD'dan yapılan yazılı açıklamada, Derneğin ''Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların (AEEE) Kontrolü Yönetmeliği'' çerçevesinde elektrikli ve elektronik eşyaların toplama ve bertarafı alanında ''yetkilendirilmiş kuruluş'' olmak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurma kararı aldığı bildirildi.
     Türkiye'de 539 bin ton e-atık ortaya çıktığı, bunun da ekonomik değerinin yaklaşık 40 milyon liraya karşılık geldiği göz önüne alındığında TÜBİSAD'ın elektronik atık geri dönüşüm ekonomisini yürütme konusunda öncü olacağı ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
     ''AEEE Yönetmeliği üreticilere (ithalatçılar da dahil) pazar payları oranında piyasadaki eski ürünleri toplama, geri dönüştürme ve geri kazandırma zorunluluğu getiriyor. Şirketlere verilen bu görev, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen bir kuruluş aracılığıyla yerine getirilebiliyor. Yetkilendirilmiş kuruluşlar, ilgili şirketlerin üye oldukları dernekler tarafından kurulup çalıştırılabiliyor.
     Yönetmeliğe göre üretici yükümlülüğü çerçevesinde 2013 yılında kişi başı 0,3 kilogramdan başlayıp kademeli olarak 2018 yılında kişi başı 4 kilogram AEEE toplanması ve geri dönüştürülmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda, ülkemizde 2013 sonunda yaklaşık 22 bin 500 ton, nüfus artışı da göz önünde bulundurularak 2018 yılında yaklaşık 320 bin ton AEEE toplanması ve geri dönüştürülmesi hedefleniyor.''
    
     -''Hizmete hazırız''-
    
     Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan TÜBİSAD Başkanı Kemal Cılız, kullanılmış elektrikli ve elektronik eşyaların, kar amacı gütmeyen, tüzel kişilikleri olan yetkilendirilmiş kuruluşlarca toplanıp bilimsel yöntemlerle dönüştürülmesinin çevrenin korunması açısından önemine değindi.
     Bu yolla geri dönüşüm ekonomisine ve istihdama da önemli bir katkı sağlanacağını kaydeden Cılız, ''Bilgi, iletişim ve yeni medya sektörlerinin temsilcisi TÜBİSAD, yetkilendirilmiş kuruluşu aracılığıyla, AEEE yükümlülüklerini optimum maliyetler ve yüksek standartlarda yerine getirmek isteyen tüm şirket ve sektörlere açık bir şekilde hizmetlerini sunmaya hazırdır. Bu konuda üye şirketlerimizin tam desteği vardır'' dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER