ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2014 Pazartesi 16:29

TSI'nin ürettiği ilk yerli uçak koltuğunun tanıtımı


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin toplam ihracatının ortalama kilogram bedelinin 1,58 dolar olduğunu, tasarımı Türk mühendisler tarafından yapılan ilk yerli uçak koltuğunun kilogram bedelinin ise 150 dolar olduğunu belirterek, "Yani neredeyse 100 kat katma değeri daha yüksek" dedi.
Bakan Şimşek, Türk Hava Yolları (THY), Türk Hava Yolları Teknik AŞ ve Assan Hanil ortaklığında kurulan Turkish Seats Industries'nin (TSI), tasarımı Türk mühendisler tarafından yapılan ilk yerli uçak koltuğunun monte edildiği Boeing B737-800 tipi uçağı gezerek yetkililerden bilgi aldı.
Şimşek, daha sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin toplam ihracatının ortalama kilogram bedelinin 1,58 dolar olduğuna işaret ederek, "Bu koltukların kilogram bedeli ise 150 dolar. Yani neredeyse 100 kat katma değeri daha yüksek" diye konuştu.
Söz konusu koltukların üretiminde yerlilik oranının yüzde 80 düzeyinde olduğunu vurgulayan Şimşek, "Havacılık sektöründe Türkiye yıllık 17 milyar dolarlık ithalat, sadece 4 milyar dolarlık da ihracat yapıyor. Bizim burada 13 milyar dolarlık açığımız var. Koltuk deyip geçmeyin; 2023'e kadar bu koltukları bu şekilde üretip bir kısmını satarsak tahmini 700 milyon dolarlık bir ihracat potansiyeli var. 700 milyon dolar ciddi bir rakam. Dolayısıyla önemli olan şimdi bu ürünü diğer bütün havayollarına rekabetçi bir şekilde satabilmek" değerlendirmesini yaptı.
Yerli uçak üretiminin böyle parçalarla başladığına dikkati çeken Şimşek, uçakların içinde "galley" denilen mutfak panellerinin de THY-TAI ortaklığında üretileceğini, bunun lansmanını da yakında yapacaklarını söyledi.
Yerli uçak üretimi için hükümet tarafından ortaya bir vizyonun konulduğunu ve gerekli çalışmaların yapıldığını anlatan Şimşek, bu koltukların bakımına yıllık bazda ciddi bir harcama yapıldığını, bu işlemin bunda sonra TSI tarafından yapılacağını da sözlerine ekledi.

- 2024'te pazar payının yüzde 10'a yükseltilmesi hedefleniyor

Bu arada, ilk etapta sadece filodaki uçakları yenileyecek TSI, Boeing ve Airbus ile sürdürülen görüşmeler neticesinde yakın gelecekte fabrika çıkışlı uçaklara da yerli koltukları monte etmeyi hedefliyor. Anlaşma ile dünyanın önde gelen uçak imalatçıları Boeing ve Airbus'a yerli koltuk ihracatına da başlanacak. Şirketin bu hamlesiyle 2024'te pazar payının yüzde 10'a yükseltilmesi hedefleniyor.

- Otomasyon sistemi ile dünyada tek

TSI, dünyanın en hızlı üretim bandına sahip otomasyon sisteminde sıfır hata prensibi ve teknolojisi ile üretimini sürdürüyor. Komplike bir teknik altyapıya sahip uçak koltuğunun tüm montaj aşamaları gelişmiş teknolojilerle takip ediliyor. Bilgisayar otomasyon sistemi sıfır hata ile ürünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Kurulan otomasyon sistemi ile dünyada tek olan TSI (Turkish Seats Industries), üretim hızı ile rakipleri ile arasındaki farkı belirginleştirmeyi hedefliyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER