ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2014 Salı 09:30

Troyka'yla anlaşana dek kredi yok

Troykayla anlaşana dek kredi yok

Troyka'dan Yunanistan'a yeni kredi gönderilmeyeceği uyarısı yapıldı.


Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun oluşturduğu Troyka'dan olumlu rapor gelmedikçe Yunanistan'a yeni kredi gönderilmeyeceği işaretini verdi.

Avro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları toplantısının ardından basına konuşan Dijsselbloem, Atina'yı yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimleri bahanesiyle reformları durdurmaması konusunda uyardı.

Dijsselbloem, Yunanistan ve Troyka'dan müzakereleri hızlandırmaları talep ederek "Sadece olumlu gözden geçirme (raporu çıkması) halinde bu konuyu tekrar gündemimize alacağız" ifadesini kullandı.
Avro Grubu Başkanı Dijsselbloem, "Gözden geçirme eylül ekimden beri devam ediyor ve bence bunun bir an önce sonuçlandırılması hepimizin ortak çıkarına" dedi.

Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan'da aylardır devam eden deflasyonun uzun bir süre daha hüküm sürmesi halinde "büyük risk oluşturacağını" belirtti.

Bu yıl 4 milyar avro ilave finansmana ihtiyaç duyacağı hesaplanan Yunanistan için 2015'te beklenen açığıyla yaklaşık 10 milyar avroluk yeni bir kurtarma paketi hazırlanması bekleniyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER