ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 11:32

TransAfgan demiryolu inşaatına başlanıyor

TransAfgan demiryolu inşaatına başlanıyor


 Türkmenistan hükümeti, Afganistan’ı da kapsayan Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu inşaatına başladı. Atamurat-Imamnazar (Türkmenistan) – Akina (Afganistan) hattın inşaatının 2015 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nda bu konuyu da ele aldı. Türkmenistan projenin kendi kısmını yerel imkanlarla inşa edecek. Proje kapsamında demiryolu hattın 42. kilometresindeki Gülistan ve 83. kilometresindeki İmamnazar mevkinde tren istasyonu inşa edilecek. Aşkabat yönetimi, bu hattı kendi sınırından Afganistan’ın Akina yerleşim bölgesine kadar devam ettirecek. Ayrıca, bu güzergâhta iki tane demiryolu köprüsünün de inşa edilmesi bekleniyor.

Sözkonusu projenin temeli, 5 Haziran’da Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ve Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman’ın katılımıyla atılmıştı.

Türkmenistan bu projede kendine düşen kısmının inşaatında hiçbir mali sıkıntı yaşamazken, Afganistan ile Tacikistan bu konuda uluslararası ve bölgesel finans kuruluşlarından yardım bekliyor. Tacik yönetimi, bu konuda Asya Kalkınma Bankası’nın kapısını çaldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER