ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 16:13

Trans Hazar'ın maliyeti 2 milyar dolar


 Hazar’ın altından inşası planlanan Trans Hazar Doğal Gaz Boru Hattı’nın 2 milyar dolara mal olması öngörülüyor. Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natik Aliyev basına yaptığı açıklamada, söz konusu boru hattının maliyetinin 90'lı yıllarda sadece Hazar'ın altı değil Türkiye'ye kadar uzanan kesimin maliyeti de dahil 3 milyar dolar olarak belirlendiğini, şimdi ise Hazar’ın altından iki kıyıyı birleştirecek hattın maliyetinin 2 milyar doları bulduğunu ifade etti.

Trans Hazar projesinin Güney Enerji Koridoru çerçevesinde çok önemeli olduğunu belirten Aliyev, konuyla ilgili Avrupa Birliği(AB) ile Türkmenistan arasında görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Bakan Aliyev sözlerine şu şekilde devam etti '' Türkmenistan tarafı hat için 30 milyar metreküp doğal gaz vermeye hazır. Ama Türkmen tarafı AB'ye bu teslimatı kendi sahilinde yapmak istiyor. Genel anlamda Azerbaycan tarafı olarak bizim sistemimize aktarılan doğal gazı en güvenli şekilde üçüncü taraflara ulaştıracağımızı garanti ediyoruz''

Azerbaycan olarak projeye tam destek verdiklerini bildiren Natik Aliyev bu projenin gerçekleşmesi adına Türkmenistan ve AB'nin daha aktif olması gerektiğini vurguladı.

Trans Hazar Doğal Gaz Boru Hattıyla Orta Asya gazı Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınması öngörülüyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER