ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Temmuz 2013 Salı 20:53

Trafik sigortasında fiyat artar mı, düşer mi?

Trafik sigortasında fiyat artar mı, düşer mi?

Primi sigorta şirketleri kendileri belirleyecek. Bu fiyata nasıl yansıyacak?


Araç Trafik Sigortasında yeni bir döneme giriliyor. Pirim fiyatlarını Hazine Müsteşarlığı değil Sigorta şirketleri belirleyecek. Bu yeni uygulamanın fiyatlara nasıl yansıyacağı merak ediliyor.

Yollarda yaklaşık 17 milyon araç var. Bunların 15 milyonu zorunlu trafik sigortası kapsamında. Sigorta kapsamındaki araç sahiplerini ilgilendiren sistemde değişiklik yapılıyor.

Konuya ilişkin bilgi veren Sigortacılar Birliği Genel Sekreteri Atilla Oksay, "Hazine Müsteşarlığının çıkarmış olduğu kıstaslar çerçevesinde kendi pirimlerini kendi belirliyorlardı. Fakat burada bazı mesela indirim ve artım oranlarında Hazine Müsteşarlığının oranları kullanılıyordu. Artık bu oranları herkes kendi tarafından belirlenecek" dedi.

"REKABET FİYATLARI DÜŞÜRÜR"

Uygulama hem tüketiciye hem de şirketlere yönelik olacak.

Oksay, bu konuda da "Öncelikle rekabete açık sistemin olması tüketiciye faydası var. Rekabete açık yerlerde fiyatların düşme eğilimi olduğunu herkes biliyor. Şirketler açısından da operasyon kolaylığı sağlayacak. Eski dönemde yani değişiklik olmadan önce şirketler 2 defa tarifelerini değiştiriyorlardı" şeklinde konuştu.

Pirim fiyatları şirketlerin web sayfasında duyurulacak. Hazine Müsteşarlığı haksız rekabet gördüğünde ise müdahale edebilecek.

Tabi bir de cezai yaptırımlar var. Sigorta poliçelerinin yenilenmesinin gecikmesi durumunda aylık pirimin yüzde 5 'i ceza ödenecek. Bu ceza oranı ise yüzde 50'yi geçemeyecek.

Uygulama 1 Ocak 2014 itibariyle başlayacak. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER