ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 15:45

Toyota, Türkiye hedefini revize etti

Toyota, Türkiye hedefini revize etti


Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Kurumsal İlişkiler Direktörü Selim Okutur, Türkiye için koydukları hedefleri ilk 5 aylık süreçteki olumlu gelişme sonrasında revize ettiklerini açıkladı. Okutur, geçen yıl 34 bin 500 araç satışı yapıldığını belirterek, revize ettikleri hedeflere göre yüzde 10 artış hedeflediklerini söyledi.

Otomobil üreticisi Toyota, yenilenen yüzüyle Türkiye turuna Kayseri’den başladı. Üstün teknolojisinin yanında, yeni dizaynı ve konforuyla da dikkat çeken en yeni Toyota modelleri, Kayseri Toyota Plaza Aksoy’da düzenlenen bir toplantı ile tanıtıldı. Toplantıya Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Kurumsal İlişkiler Direktörü Selim Okutur ile birlikte Toyota Plaza Aksoy Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aksoy da katıldı.

Toplantıda Toyota’nın dünya ve Türkiye’deki hedefleri hakkında bilgi veren Selim Okutur, 2011 yılında rekor satışa ulaştıklarını, ama geçen yıl ekonomide yaşanan soğutma ile faiz oranlarındaki artıştan dolayı satışta düşüş yaşadıklarını ifade etti. 50 bin adet satıştan sonra 2012 yılında 34 bin 500 adet satış yapıldığını aktaran Okutur, “Türkiye’de bu yılın ilk 5 aylık verileri bizi olumlu anlamda hedeflerimizi revize etmemize neden oldu. Şu an için hedeflediğimiz rakam, geçen yıl ulaştığımız 34 bin 500’ün çok üzerinde. Bu yıl sonunda rakamsal olarak 34 bin ile 50 bin arasında 50 bine yakın bir yerde olacağımıza inanıyoruz. Bunun için revize edilen hedeflerimizde yüzde 10 gibi bir artış söz konusu.” diye konuştu.

Kurumsal İlişkiler Direktörü Selim Okutur, Toyota’nın yeniliklerin markası olduğuna dikkat çekerek, “Bizleri başarıya ve liderliğe götüren bu anlayıştır. Öncü olmak Toyota’nın temel felsefesidir. Çevreci teknolojilerde, yakıt verimliliği konularında, üst düzey teknolojinin kullanımında hep daha da ileriyi hedeflemek Toyota’nın temel düşüncesidir.” dedi. Okutur, şunları söyledi: “Otomotiv pazarı yoğun bir rekabeti yaşıyor. Bu rekabette Toyota, yeni tasarım anlayışıyla yerini alıyor. ‘KeenLook’ – Keskin Bakış ve ‘Under Priority’ - Öncelikli' tasarım felsefesinin yansıtıldığı yeni modellerinin satışa sunulmasıyla Toyota daha da güçlenmiştir. Toyota’nın bu yeni yüzü ilk olarak Yeni Yaris’te ve onu takiben GT 86, Yeni Auris, Yenilenen Verso, Yeni RAV 4’te görüldü ve yakında da bunu Avrupa prömiyerini geçtiğimiz günlerde İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz yeni Corolla’da göreceğiz. Temmuz ayının sonunda piyasaya sunacağımız yeni Corolla ve tüm yeni modellerimiz ile birlikte müşterilerimizin beklentilerine cevap veren, dinamik, çekici, güçlü, güvenli ve çevreci otomobiller üretme felsefemiz devam edecektir. Özellikle sedan pazarının güçlü olduğu ülkemizde Yeni Corolla, yükselen hedeflerimizde önemli bir rol oynayacaktır. 150 milyon Euroluk yatırımla Türkiye’de üretilecek olan Yeni Corolla’nın piyasaya sunulmasıyla birlikte markamız ivme kazanacaktır.”

Toyota’nın 2012 yıl sonu satışlarının yüzde 22,6 oranında artarak 9,75 milyon adete ulaştığını da kaydeden Okutur, “Bu rekor satış adetiyle Toyota yeniden dünya lideri oldu. 2013 yılını Türkiye’de bir geçiş yılı olarak görüyoruz. Yeni modellerimizle Türkiye’de 2012 yılının üzerinde bir hedefimiz olacak. Orta vadede hedefimiz 2014 ve 2015 yıllarına odaklanmaktır. Uzun vadede hedefimiz ise 2020 yılında Türkiye’de lider otomobil markası olmaktır.” şeklinde konuştu.

2008 yılından beri hizmet veren Kayseri Toyota Plaza Aksoy’un Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aksoy da Toyota’nın, müşteri memnuniyeti konusunda hassasiyetini dile getirdi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER