ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 10:22

Toyota tahtını resmen geri aldı

Toyota tahtını resmen geri aldı


Japon otomobil devi Toyota, 2011'de Amerikalı General Motors'a (GM) kaptırdığı dünyanın en büyük otomobil firması unvanını bu yıl geri aldı.

Toyota, dünya genelinde geçtiğimiz yıl 9,7 milyon araç sattı. General Motors ise 9,3 milyon araç satmayı başardı. İki şirketin de 2012'de güçlü bir satış trendi yakaladığı ancak Toyota'nın Camry gibi popüler modelleriyle öne çıktığı yorumları yapılıyordu. Bu rakamlarla birlikte Toyota, Japonya'da 2011 yılında yaşanan tsunami afeti yüzünden geçen yıl GM'ye kaptırdığı "dünyanın en büyük otomobil firması" unvanını geri almış oldu. Tsunami afetinin yanı sıra Japon devi, Amerikan piyasasında bazı modellerinde "ani hızlanma" olduğu gerekçesiyle de sorunlar yaşamıştı. Şirket, sorunu mahkemeye taşıyan müşterilerle anlaşma yoluna giderek bu problemi de aşmıştı. Şirket anlaşma çerçevesinde 1,1 milyar dolar ödemeyi kabul etmişti.

En çok araç satan şirketler listesainde Toyota ve GM'nin ardından 9,1 milyon adetlik satışla Volkswagen bulunuyor. General Motors, bu alandaki şampiyonluğunu 2008'de Japon devine kaptırmıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER