ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Haziran 2014 Perşembe 16:52

"Torba Tasarı" Plan ve Bütçe Komisyonu'nda

"Torba Tasarı" Plan ve Bütçe Komisyonunda

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen torba tasarıda, yeraltında çalışan işçilerin çalışma sürelerine ilişkin düzenleme, maden işlerinde çalışan işçiler ile sınırlandırıldı.


Tasarının, yeraltı işlerinde çalışan işçilerin çalışma süresini belirleyen maddesinde tartışma yaşandı. Muhalefet milletvekilleri, "Yeraltı işlerinde çalışan işçilerin, yeraltındaki çalışma süresi; haftada 36, günde 6 saatten fazla olamaz" hükmünde, çalışma süresinin yalnızca "yeraltında" kısıtlandığını, bunun, işçilerin toplamda 6 saatten fazla çalışacağı anlamına geldiğini savundu.
Komisyon Başkanı Recai Berber, iş güvenliğinin sağlanması açasından bu düzenlemenin önemli olduğuna dikkati çekti. Berber, düzenlemenin, işçilerin daha fazla çalıştırılacağı anlamına gelmediğini söyledi.
CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Soma'daki bazı maden ocaklarında, işçilerden "8 saat çalışacağız" taahhütlerinin bulunduğu dilekçe alındığını, durum böyleyken 6 saat sınırının nasıl uygulanacağını sordu.
Recai Berber ise aynı duyumları kendisinin de aldığını, hatta yalnızca Soma'da değil Türkiye'nin bazı maden ocaklarında işçilerden bu şekilde dilekçeler toplandığını ifade etti. Berber, "Ne kadar dilekçe toplanırsa toplansın, 6 saatten fazla çalıştırılamayacaklar" dedi.
Komisyonda kabul edilen önergeyle, maddedeki "yeraltı işlerinde çalışan işçiler" ifadesi, "yeraltı maden işlerinde çalışan işçiler" olarak değiştirildi. Böylece düzenleme "maden işleri" ile sınırlandırıldı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER