ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2014 Cuma 13:22

Toplam sanayi ciro endeksi nisanda azaldı

Toplam sanayi ciro endeksi nisanda azaldı

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7 azaldı.


Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; nisan ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5,8, imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 0,4 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,2 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2014 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 9,4 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 17,5 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek azalış enerjide gerçekleşti.

Ana Sanayi Grupları sınıflamasına göre, bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 8,8 ile enerjide gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro sanayi endeksinde en yüksek düşüş diğer imalatlarda gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 14,7 ile diğer imalatlarda gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 9,4 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı ve yüzde 6,4 ile bilgisayarların elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro sanayi endeksinde en yüksek artış gıda ürünleri imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 6,6 ile gıda ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 6,4 ile ağaç ve mantar ürünleri imalatı (mobilya hariç), yüzde 4,1 ile içeceklerin imalatı takip etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER