ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 22:08

TOKİ yöresel mimari üretecek

TOKİ yöresel mimari üretecek


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, idare bünyesinde oluşturulan tasarım birimi ile artık Türkiye genelinde daha görsel, Osmanlı-Selçuklu mimarisine, yöresel mimari örneklerine uygun projeler üreteceklerini açıkladı. Karabel, ''TOKİ, 2013 yılını yeni değişen imajıyla karşılayacak. Konutlarda, 2013 yılı itibarıyla artık özellikle ön cephelerde farklılık görmeye başlayacaksınız.” dedi.

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, idarenin önümüzdeki dönemde inşa edeceği konutların mimarisi hakkında bilgi verdi. TOKİ konutlarının tek tip olması konusundaki eleştirilere dikkat çeken Karabel, eleştirileri dikkate alarak TOKİ'nin gerçekleştirdiği işleri daha iyi seviyeye taşımayı amaçladıklarını söyledi. İdare bünyesinde tasarım birimi oluşturulduğunu söyleyen Karabel, “Bu birimle, artık Türkiye genelinde daha görsel, Osmanlı Selçuklu mimarisine, yöresel mimari örneklerine uygun projeler üreteceğiz. Yani bundan sonra TOKİ konutları yöresel mimariye uygun olacak.” diye konuştu.

BÖLGENİN YAPI MALZEMELERİ DE KULLANILACAK

TOKİ Başkanı, yöresel mimari projelerine Gaziantep, Nevşehir, Erzincan, Düzce, Mardin, Kütahya gibi illerden başladıklarını, bu projelerin 1.5-2 yılda tamamlanacağını açıkladı. Bundan sonra bütün konutlar ve sosyal donatıları, bölgenin yapı malzemelerini de kullanarak yöresel mimari çerçevesinde yapmaya çalışacaklarını ifade eden TOKİ Başkanı Karabel, bunu hem içeriden tasarım birimi ile hem de dışarıdan hizmet alımıyla gerçekleştireceklerini belirtti.

Yerel mimari dendiğinde akla Safranbolu, Göynük, Kemaliye gibi yerlerin geldiğini ifade eden TOKİ Başkanı Karabel, 1950-60'lardan sonra yöresel mimari özelliklerinin, çarpık yapılaşmayla birlikte heba edilmeye başlandığını anlattı. Bugün yöresel mimari örneklerinin Türkiye'nin belli bölgelerinde, çok az sayıda görülebildiğini dile getiren Ahmet Haluk Karabel, “Ancak görsel olarak bunlara uygun binalar ürettirdiğimizde, ülkemiz yine kendi yöresel ve kültürel mimarisine uygun yapılaşmaya başlayacaktır.” diye konuştu.

TOKİ binalarının yüksek katlı olmasına yönelik eleştirileri hatırlatan Ahmet Haluk Karabel, ''Newyork, Hong Kong gibi büyükşehirlerde, metropollerde bütün binalar yüksek. Konu sadece yükseklik, tekdüzelik değil, o bölgede olması gereken dizayn neyi gerektiriyorsa onu yapmaktır. Yani kültürel bir çevrede konut üretimi yapıyorsanız, onları baskılamayacak şekilde, fazla yüksek olmayan, bölgesel şehircilik anlayışı çerçevesinde çalışmalar yürütülür. Deprem bölgesiyse sadece görsel olarak değil, zemine de bakarak buradaki konutların yüksekliğini ya da alçaklığını tayin etmeniz gerekiyor. Mesela 'birinci derece deprem bölgesi, konutların hepsi üç, beş katlı olsun.' Böyle bir şey de yok. Örneğin toprak olan kısımda ayrı, kayalık kısımda ayrı yükseklikte bina yapılması gerekir. Kayalık kısımda hızlı titreşim olur, bu durumda yüksek katlı binaya bir şey olmaz, alçak katlı bina yıkılır. Ancak gevşek zeminde sıvılaşma olacağından ve yavaş salınım gerçekleşeceğinden, oralarda da yüksek katlı bina yapmamak gerekir. Bunu genel anlama taşıdığımız zaman ovalık bölgelerde alçak, daha kayalık bölgeler ve yamaçlarda yüksek katlı binalar yapılmasının daha uygun olacağı kanaatindeyim.'' dedi.

        Karabel, ''Kültürel bir yapılaşma çerçevesinde yeni imalat yapıldığında ise yükseklik olarak onları aşmamanız, onlardan aykırı bir yapılaşmaya gitmemeniz gerekiyor. Bundan sonra buna dikkat edeceğiz. Bu konuda mimarlar odası olsun, şehir plancıları olsun, bu kuruluşlardan bilgilerini, katkılarını, yardımlarını, eleştirilerini bekliyoruz. Bunları hep beraber değerlendirebiliriz.'' diye konuştu.

"HER TÜRLÜ ELEŞTİRİ, TALEBE AÇIĞIZ"

TOKİ'nin 2013 yılını yeni, değişen imajıyla karşılayacağını belirten Karabel, “Sadece TOKİ değil, hepimiz kendimizi sürekli yenilemek, geliştirmek, fikirlerimizi eleştirilere daha açık hale getirmek durumundayız. TOKİ olarak elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz.” dedi. Karabel, İdarenin çalışmalarının tamamını vatandaş için yaptığını vurgulayarak, “Halkımızın her türlü eleştirisine, talebine her zaman açığız. Gerekirse bir şekilde halkımızın istekleriyle bireysel olarak da ilgilenmeye her zaman açığız.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER