ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Haziran 2013 Salı 13:18

Tohumculuk sektörü staj için bir araya geldi

Tohumculuk sektörü staj için bir araya geldi


 Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB)’nin, tohumculuk sanayisinin nitelikli ve uzmanlaşmaya yönelmiş ziraat mühendisi ihtiyacının karşılanması amacıyla düzenlediği staj programı
başladı.

Program açılışı dolayısıyla Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde (UTEM) düzenlenen törene Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yrd. Dr. Talat Şentürk, TİGEM Genel Müdür Yarımcısı Ayhan Karayama ve Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve TSÜAB Başkanı Yıldıray Gençer katıldı.

TSÜAB tarafından 2010 yılında ilki gerçekleştirilen staj programının dördüncüsünde konuşan Genel Müdür Yardımcısı Dr. Talat Şentürk, staj yapmaya hak kazanan öğrencilere, "Öğrenmek için gayret gösterin. Stajı doğru kullanın, 2 ay çok uzun bir süre, iyi değerlendirin. Sizler Türkiye tohumculuk sektörü için referans noktaları olacaksınız. Gittiğiniz her işletmeyi fotoğraflayın, bilgileri diğer arkadaşlarınızla paylaşın." tavsiyesinde bulundu.

TOHUMCULUK SANAYİİNDE UZMANLAŞMA

TÜRKTOB ve TSÜAB Başkanı Yıldıray Gençer de, son 20-30 yılda tohumculuk sektörünün büyük ilerlemeler kaydettiğini belirtti. Gençer, staj programı ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Tohumculuk sanayisinin nitelikli ve uzmanlaşmaya yönelmiş ziraat mühendisi ihtiyacının karşılanmasını sağlamak gayesiyle TSÜAB, 2010 yılında bu yana bu staj programı uygulaması başlatmıştır. Bu bağlamda, ülkemizin bazı Ziraat Fakültelerinden gelen tarla ve bahçe bitkileri bölümü ziraat mühendisi adayları TSÜAB üyesi tohumculuk şirketlerinde staj yapma imkanı bulunmaktadır. İlk iki haftası Ankara’da gerçekleştirilen bir mesleki tanıtma ve oryantasyon çalışması niteliğinde olan bu yaz stajının geri kalan kısmı ülkemizin değişik yerlerinde faaliyet gösteren özel tohumculuk şirketlerinde tamamlanmaktadır. Şimdiye kadar 4 yıl boyunca, toplamda 14 farklı Ziraat Fakültesinden 70 kadar öğrenciye staj imkan sağlanmıştır. 20 gün sürecek olan TSÜAB 2013 Staj Programı'na 2’si Azerbaycan, 2’si de Kırgızistan’dan olmak üzere toplam 17 öğrenci katılıyor. Stajyerler, kurs kapsamında kamu kurumlarının tohumculuk çalışmalarını inceleme ve özel sektör işletmelerini gezme imkanı bulacak. Kursiyerlerin kurs boyunca her türlü ihtiyaçları TSÜAB tarafından karşılanacak."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER