ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 12:01

Tohumcular 'sanayi işletmesi' olmak istiyor


Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer, Türkiye tohumculuk sanayiinin üretimine 'sanayi işletmeleri' olarak devam etmek istediğini söyledi.

Yıldıray Gençer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, tarladan hasat edilen ham tohumluğun çiftçiye ulaştırılmadan, tarla ile buluşturulmadan önce fabrika yada işleme tesisindeki üretim hattı boyunca pek çok makine, ekipman, cihaz veya diğer mekanik ve elektronik araçlardan yararlanmak ve önemli miktarda enerji kullanmak suretiyle işlemden geçirildiğine dikkat çekti.

Gençer, tohumlukların teknoloji yoğun işletmelerde temizlendiğini, boylandığını, belli kimyasal maddeler ve tekniklerle ilaçlandığını, kaplandığını, peletlendiğini, ambalajlandığını ve etiketlendiğini belirterek, “Böylece tohumluklar yurt içi ve yurt dış pazarlara hazır hale geliyor, sanayi ürünü oluyor.” dedi. Tohumluk işleme fabrikalarında ya da daha küçük ölçekli tesislerde söz konusu işlemlerin sürekli yapıldığına dikkati çeken Gençer, bu işlemlerin Sanayi Sicili Kanunu’nun 1. maddesi ile bire bir örtüştüğünü bu nedenle tohumculuk kuruluşlarının 'sanayi işletmesi' olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Gençer tohumluk üreticisi şirketlerin 'Sanayi sicil belgesi' alabilmesi için Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri ile görüşmelerinin devam ettiğini de sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER