ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 17:58

TOBB Bingöl'e okul yaptıracak


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ''Bizim bütün topluma, doğuda, batıda, kuzeyde, güneyde, Türkiye'nin en ücra köşelerine kadar fırsat eşitliğini götürmemiz lazım'' dedi.
    
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Bingöl'de yaptıracağı 24 derslikli ilköğretim okuluna ilişkin TOBB ile Bingöl Valiliği arasında protokol imzalandı.
    
İmza töreninde konuşan Yılmaz, 2003 depreminden sonra TOBB'un konut yaptırdığını hatırlatarak, depremden sonra ''bir daha nasıl inşa edilecek bu şehir'' diye büyük bir karamsarlık olduğunu ancak 1 yıl bile dolmadan Bingöl'ün adeta yeniden inşa edildiğini belirtti.
    
Yılmaz, TOBB'un bu dönem eğitime çok önem verdiğini dile getirerek, ''Şu ara 10. Kalkınma Planı'nı hazırlıyoruz. Biz de nereye baksak hangi konuyu çalışsak sonuçta konu insana geliyor'' dedi.
    
Türkiye'nin kalkınması için de, bir yörenin gelişmesi için de olmazsa olmaz unsurun nitelikli insan gücü olduğunu belirten Yılmaz, Türkiye'de ortalama yaşın 30'u aştığını, doğuda ortalama yaşı 20'nin altında olan iller bulunduğunu söyledi.
    
Yılmaz, iyi eğitildiği takdirde genç nüfusun Türkiye'nin en büyük gücü ve en büyük sermayesi olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
    
''Doğal kaynaklarımız var, elbette onları da kullanacağız, ama doğal kaynaklarla kalkınabilecek, gelişebilecek bir ülke değiliz. Bizim en büyük üstünlüğümüz tarihimiz, kültürümüz, stratejik konumumuz, coğrafyamız ve insanımız. Bu insana ne kadar yatırım yapsak azdır. Hem sosyal gelişmemizde hem ekonomik gelişmemizde en kritik unsur insana, yeniliğe, bilgiye yapılan yatırım. İnsana ne kadar yatırım yaparsak, ekonomik olarak da sosyal olarak da o kadar farklı yerlere gideceğiz. Bingöl'de de bu bilinçle hareket ediyoruz. Bir eğitim seferberliği içerisindeyiz. İkili öğretimi bitirip, tam güne geçmek istiyoruz. Bir taraftan üniversitemize ciddi yatırımlar yapıyoruz. Şu anda Bingöl'de 6 bini aşkın öğrencimiz var. Bundan 3-4 yıl öncesine kadar sadece meslek yüksek okulumuz varken, şimdi hızla gelişen bir üniversitemiz var. Ama temel eğitim çok önemli. Kendi hayatımdan da ben bunun önemini gayet iyi biliyorum. Benim babam beşinci sınıf mezunuydu, annem hiç okuma yazma bilmeyen bir ev hanımıydı, ben hasbelkader okudum. Bu noktalara gelebildiysek eğitim kanalı ile oldu. Eğitimin olmadığı, bu imkanların, bu fırsat eşitliğinin olmadığı bir ortamda herkes yerinde kalmak durumunda olur. Fırsat eşitliği kavramı son derece önemli. Bizim bütün topluma, doğuda, batıda, kuzeyde, güneyde, Türkiye'nin en ücra köşelerine kadar bu fırsat eşitliğini götürmemiz lazım.''
    
Eğitime hayırsever ve işadamların katkılarının önemine değinen Yılmaz, hayırseverlerin eğitime daha fazla ilgi göstermesini beklediklerini ifade etti.
    
''Huzur olmadan ticaret olmaz''
    
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da okulun Bingöl'e yapılan ilk yatırım olmadığını belirterek, 2003-2004 yıllarında 480 adet deprem konutu yaptırdıklarını hatırlattı.
    
Bingöl'e çok önem verdiklerine işaret eden Hisarcıklıoğlu, Bingöl'de henüz yeterince kullanılmayan yerüstü ve yeraltı zenginliklerinin olduğunu düşündüğünü bildirdi.
    
Hisarcıklıoğlu, huzur olmadan ticaret yapılamayacağını vurgulayarak, ''Unutmayın ki huzur olmadan ticaret olmaz. Ticaret olmadan da zenginlik olmaz. Ticaret huzurlu ortam ister. Çok şükür bölgemizde, Türkiye'de esen bu huzur ortamının inşallah devamını isteriz. Bakın, Bingöl'e geleni yüzen adayı göstermeden, Bingöl halk oyunlarını izletmeden, Ata Park ve Soğuk Çeşme'de yemek yedirmeden, Bingöl Balı ve Dut Pekmez'i tattırmadan memleketten göndermeyin. Allah vermiş nimetleri, mutlaka değerlenmeli bu nimetler. O zaman göreceksiniz kent üzerine gelişen algı nasıl değişecek'' diye konuştu.
    
''Bu okulu biz Bingöl'de yeni Cevdet Yılmaz'lar çıksın diye yapıyoruz'' diyen Hisarcıklıoğlu, yapılacak ilköğretim okulunun adının da ''TOBB Dr. Cevdet Yılmaz İlköğretim Okulu'' yapılmasını istediğini belirtti.
    
Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer de TOBB'un hem Türkiye hem de Bingöl için çok kıymetli bir adım attığını ifade ederek, bu ilköğretim okulunun tam gün eğitime geçilebilmesi için bir ihtiyaç olduğunu söyledi.
    
Vali Güvençer, Bingöl'e yapılacak okul için, '' TOBB, bu okul ile Bingöl'e nazar boncuğu taktı'' dedi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER