ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 12:27

TMd indirim kampanyalarına düzen için Bakanlığa başvurdu


 Tescilli Markalar Derneği (TMd), Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na başvurarak indirim kampanyalarına düzen getirilmesini istedi.
     TMd açıklamasına göre, "Bütün bir sezonu kapsayan ve ardı arkası kesilmeyen indirim kampanyalarıyla tüketici aldatılıyor" görüşünü savunan dernek, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü'ne başvurarak indirim kampanyalarına düzen getirilmesi talebinde bulundu.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen TMd Başkanı Tahsin Özlenir, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere hiçbir yerde Türkiye'deki gibi bir düzensizlik bulunmadığını, indirim kampanyalarının kontrolden çıktığını, bu nedenle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na başvurarak bu alanda düzenlemeye gidilmesini talep ettiklerini belirtti.
     Yaptıkları başvuruda dünyanın önde gelen ülkelerinden örnekler verdiklerini kaydeden Özlenir, "Fransa, Almanya, İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde indirim dönemleri senede iki dönem olmak üzere dört ile altı hafta arasında sınırlandırılmıştır. Almanya, İngiltere ve ABD gibi ülkelerde ise indirim dönemleri ile ilgili herhangi bir kısıtlama olmamasına karşın, tüketiciyi aldatma ve haksız rekabetin önlenmesi konularında çeşitli kurallar bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.
     Derneğin, Bakanlığa yaptığı başvuruda, -Tescilli Markalar Derneği bünyesinde olan dünya çapındaki 95 markası, bu markaların sahip olduğu 2 binin üzerinde satış noktası ve yarattığı ciro büyüklüğü ile Türkiye organize perakende sektörünün önemli bir bölümünü temsil etmektedir. Hazır giyim ve aksesuarları sektöründe son yıllarda uygulanan kontrolsüz indirim kampanyaları, tüketiciyi kandırdığı gibi haksız rekabet ortamı yaratarak dürüst perakendecileri zarara uğratmaktadır. Ürünler, sezonun ilk gününden itibaren veya sezon başlangıcından az bir süre sonra; gerçek fiyatlarının çok üstünde gösterilip sonra bu fiyatların üzeri çizilerek altına 'yüzde 50' ibaresi konulup ürün zaten olması gereken fiyata satılmaktadır." denildi.
     Dikkati 'indirim' kavramına odaklandırılarak aldatılan tüketicinin bu firmalara yönelmesinin, gerçek fiyatlarla ürünlerini satan dürüst firmaları zor duruma soktuğu kaydedilen başvuru metninde, şu görüşlere de yer verildi:
     "Maalesef son zamanlarda bir çok firmanın, yapmak istemese de, çaresiz kalarak rakiplerine karşı koyabilmek için aynı aldatıcı yöntemlere başvurduğu görülmektedir. Masum tüketici, bir ürüne olması gereken fiyatın çok üstünde bir para ödeyip kandırılırken, gerçek fiyatlarla mal satmaya çalışan firmalar zarar görmekte ve son zamanlarda perakende sektöründe, medyada da yer bulan, iflaslar yaşanmaktadır. Gelinen durum son derece vahim olup sürdürülebilir değildir ve acil olarak tüketiciyi kandırmaya yönelik faaliyetleri ve haksız rekabeti önleyici bir düzenlemeye ihtiyaç vardır.-
    
     -TMd'den kampanya tarihleri önerisi-
    
     Tescilli Markalar Derneği, bakanlığa yaptığı başvuruda hem tüketiciyi, hem de diğer perakendecileri koruyan yeni bir düzenleme yapılması isteyerek, kampanya tarihleri ile ilgili de önerilerde bulundu.
     Açıklamada verilen bilgilere göre TMd'nin önerileri şöyle:
     "Hazır giyim ve aksesuar sektöründe indirim dönemlerinin 1 Ocak- 28 Şubat ve 1 Temmuz- 31 Ağustos olarak belirlenmesi, indirim dönemleri haricinde kesinlikle herhangi bir indirim reklamına (vitrinlerde, yazılı görsel basın, sms, posta, e-mail) izin verilmemesi, indirim dönemleri haricinde sadece mağaza içlerinde etiket üzerinde indirim fiyatları belirtilerek ve mağaza stokunun yüzde 30'unu aşmamak kaydıyla indirimli satışlara izin verilmesi, indirim öncesinde minimum bir ay süreyle satılmış olan ürünlerin indirimli olarak satılabilmesi, ödemesi yapılmış ürünlerin indirimli olarak satılabilmesi, 'Yüzde 50'ye varan Oranlarda İndirim' gibi indirim kampanyalarında, üst limitin indirime sözkonusu olan ürünlerin en azından yüzde 10'u için geçerli olması, indirimlerde oran ya da miktar açısından aldatıcı, gerçeği yansıtmayan uygulamaların cezalandırılması, üretim, işletme ve pazarlama masraflarına göre aşırı düşük fiyatlarla satış ya da indirim yapan firmaların, pazardaki rekabeti ortadan kaldırmaya çalışmaları veya başka firmaların/ürünlerin pazara girmelerini engelleme amacıyla hareket etmelerinin durdurulması ve Fabrika Satış Mağazaları'na( Outlet) ve Outlet Alışveriş Merkezlerine yerleşim alanlarının dışında izin verilmesi."
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER